Руският Химки победи защитаващия титлата си Реал Мадрид в среща от първия кръг в група А на баскетболната Евролигата. Клубът от Московска област, който спечели турнира Еврокъп през миналия сезон, пое инициативата още от началото и контролираше събитията на полето през цялата среща. Домакините стартираха със серия от 6 безответни точки, а в последствие спечелиха всяка една от четирите части, за да триумфират убедително.

Резервата Марко Тодорович беше най-добър за руснаците с 15 точки и 8 борби. Алексей Швед добави 13 точки, а Тайрийс Райс завърши с 12 точки и 8 борби. За испанците Серхио Юй беше на висота с 20 точки, но единствен от съотборниците му Йонас Мачулис достигна двуцифрен точков актив в двубоя с 10 точки.

В друга среща от групата Фенербахче обърна гостуващия Байерн Мюнхен със 74:67 точки. Германците имаха аванс от 37:22 малко преди почивката, но последва серия на домакините от 19:4 и резултатът беше изравнен при 41:41 още преди средата на третата четвърт. Нова силна серия позволи на Байерн да дръпне с 59:52 преди началото на последната част, но турците реализираха пълен обрат след силни първи минути в нея и след серия от 11:1 те поведоха с 63:60 и до края дори успяха да увеличат аванса си.
Рeзeрвата Луиджи Датоме беше най-резултатен за домакините с 15 точки, Костас Слукас добави 13 точки, а Ян Весели завърши с "дабъл-дабъл" след 11 точки и 11 борби.
Нихад Джедович и Алекс Ренфроу завършиха с по 14 точки за германците.

В група В Ефес Истанбул стартира с убедителна победа с 89:77 над домакина Лимож. Джон Диблър беше най-резултатен за турците с 21 точки, а френският гард Тома Юртел завърши с 10 точки и с внушителните 15 асистенции. Германецът Хайко Шафранцик направи силен мач за французите с 20 точки и 5 асистенции.

В друг мач от групата Емпорио Армани Милано се справи с гостуващия испански Лаборал Куча със 78:76 точки. Домакините започнаха колебливо и допуснаха изоставане от 17:25 в началото на втората четвърт, но още до почивката обърнаха резултата в своя полза при 38:36. В последствие те постепенно увеличаваха аванса си, който в средата на четвъртата част достигна до 20 точки при 70:50. Отпускане в последните минути позволи на съперника да се доближи максимално в резултата след серия от 19:2 точки, но италианците все пак не допуснаха пълен обрат в края. Джамел МакЛийн беше най-резултатен за домакините с 13 точки, а за гостите с 13 точки и 8 борби се отличи Йоанис Бурусис.

В група С Локомотив Краснодар се справи с гръцкия гранд Панатинайкос (Гърция) с 81:70 след 16 точки и 9 борби на Крис Сингълтън. Полският първенец Зиелона Гора пък пропиля аванс от 58:49 от началото на четвъртата част и допусна обрат срещу Жалгирис (Литва) с 62:66 като домакин.

Гостите направиха серия от 10:0 в последните пет минути на мача и това се оказа решаващо. Паулиус Янкунас завърши със 17 точки и 11 борби за успеха на литовците. Влад Молдовяну с 16 точки беше най-добър за поляците.

Срещи от първия кръг в груповата фаза на Евролигата по баскетбол за мъже:
Група А
Фенербахче (Турция) - Байерн Мюнхен (Германия) - 74:67 (30:39)
Химки (Русия) - Реал Мадрид (Испания) - 84:70 (43:32)
в четвъртък:
Цървена звезда (Сърбия) - Страсбург (Франция) - 81:59 (43:32)

Група В
Емпорио Армани Милано (Италия) - Лаборал Куча (Испания) - 78:76 (38:36)
Лимож (Франция) - Ефес Истанбул (Турция) - 77:89 (37:47)
Олимпиакос (Гърция) - Цедевита (Хърватия) - 76:61 (38:35)

Група С
Локомотив Краснодар (Русия) - Панатинайкос (Гърция) - 81:70 (45:41)
Золона Гора (Полша) - Жалгирис (Литва) - 62:66 (35:34)
Пинар Каршияка (Турция) - Барселона (Испания) - 71:62 (29:27)

Група D:
ЦСКА Москва (Русия) - Макаби Тел Авив (Израел) - 100:69 (44:29)
Уникаха Малага (Испания) - Брозе Баскетс (Германия) - 76:71 (36:34)
Дарюшафака (Турция) - Динамо Сасари (Италия) - 83:74 след продължение (66:66, 32:31) /БТА