Лукойл Академик отстъпи след късна драма на унгарския Кьорменд със 75:80 в първи мач от ЕвроЧалъндж.

"Студентите" водеха играта в първата част, но след това допуснаха обрат, а в началото на второто полувреме загубиха съвсем инициативата.

Въпреки щурма в последните минути от двубоя, игран в "Арена Самоков", и достигането до водачество, в края късметът бе с Кьорменд. Морис Къри пропусна на два пъти шанс да прати мача в продължение, с отворен шут от тройката.

В следващия си мач от група В на ЕвроЧалъндж, Лукойл гостува на Тарту Рок в Естония.

Вицешампионите изиграха силна първа част, която спечелиха с 24:14, но играта им не вървеше през вторите 10 минути и на почивката те губеха с 15 точки разлика - 38:43. След подновяването на мача унгарците поведоха със 17 точки - 38:45, но домакините не се предадоха. В края на третата част тройка отбеляза Крис Минков, а българите намалиха на 54:60 след 30 минути.

В началото на последната четвърт Чарлс Томас вкара кош, за да  направи 56:60, а малко по-късно реализира тройка за 60:62.  Последва нова тройка на Крис Минков за 63:63, 6:57 преди  сирената. След успешна далечна стрелба на Морис Къри вицешампионите на  България поведоха с 66:65, но веднага след това допуснаха кош.  Играта продължи да бъде равностойна.

След забивка на Крис Минков "студентите" взеха аванс със 72:69, а след това Къри реализира  три наказателни удара за 75:71 1:40 минути преди края.  Чаба Ференц вкара тройка за Кьорменд 72 секунди преди сирената, а Раян Ричардс направи 76:75 за гостите.

В следващата атака  домакините не успяха да отбележат кош, а 14.7 секунди преди края губеха със 75:78 след два наказателни удара на Марко Попадич.

Последваха две неуспешни стрелби за Лукойл Академик, за гостите  Ференц реализира два фаула и така унгарците стигнаха до успеха с 80:75 точки.

За Лукойл Академик се отличиха Чарлс Томас с 33 точки и 8  борби, Крис Минков и Морис Къри добавиха по 14 точки. За гостите най-полезни бяха Раян Ричардс с 28 точки и 7 борби,  Уолтън Лемън и Чаба Ференц завършиха с по 20 точки.

"Първото полувреме изпуснахме борбата си в защита, те придобиха самочувствие от своите борби в нападение. В последната част се върнахме, но не си вкарахме стрелбите, пропуснахме и фаулове",  коментира наставникът на Лукойл Академик Йовица Арсич.

"Ние спечелихме, защото имахме късмет. Поздравявам играчите си, защото те се бориха докрай", заяви старши треньорът на Кьорменд Анте Перица.