Лукойл Академик записа трудна втора победа в група I на турнира ФИБА ЕвроЧалъндж. Българският шампион бе домакин на израелския Елицур Макаби Нетания и победи с 84-76, въпреки че противникът бе близо до обрат в края. Срещата беше равностойна през първата част, но до почивката „студентите” излязоха напред с 14 точки. През третата част голямата разлика се запази, но в началото на последните 10 минути противникът намали изоставането си значително. Въпреки трудностите в края обаче домакините не допуснаха изненада и стигнаха до победата. Те вече имат 2 победи и загуба след изиграването на половината си срещи в групата. Тимът е втори до момента, след лидерът – Спартак Санкт Петербург, който записа третата си победа днес като домакин на Макаби Хайфа със 101-60. Елицур пък бе победен за трети път днес и е последен във временното класиране.

Травис Питърсън започна мача по феноменален начин и бе единственият баскетболист на терена, който вкара точки през първите 2 минути. Той наниза 9 поредни, давайки преднина на Лукойл Академик в самото начало за резултат 9-2. В следващите минути разликата бе намалена от гостите, които се приближиха на 4 точки от съперника при 9-13. Питърсън обаче продължи да "наказва" израелците, а Бруно Шундов също започна мача много добре и скоро домакините водеха с 19-13. Елицур обаче записа много добра серия и успя да изравни резултат при 19-19 точно 2 минути преди края на частта. След тайм-аут за Йовица Арсич,Тони Уошам вкара 2 точки, а Травис Питърсън отвърна с наказателен удар за 21-20 в полза на гостите след първата част.

Кош на Ромио Травис, който правеше страхотен мач до момента, изведе израелския тим с 3 точки напред, но Веселин Веселинов веднага отвърна с кош и фаул, за да изравни при 23-23. Последва повече от минута, през която двата отбора извършиха множество грешки и резултатът се запази, а след като Крис Уотсън и Дамян Стояновски вкараха по един кош, таблото отново показваше равенство. Стояновски вкара нов кош, а противникът отвърна за 27-27 в средата на частта. В следващите атаки Божидар Аврамов наниза 5 точки, а Стояновски се включи с тройка, извеждайки „студентите” с 6 точки напред при 35-29. След тайм-аут младият македонец продължи със страхотната си игра и вкара нова тройка за десетата си точка само за 5 минути на терена. Скоро разликата стана двуцифрена за 39-29 малко преди почивката. Така домакините водеха с 48-34 след страхотно полувреме на Аврамов (5 точки, 4 асистенции), Питърсън (15 точки) и Стояновски (13 точки).

След почивката играта бе изпълнена с грешки и от двете страни на игрището, а Лукойл Академик успя да увеличи преднината си още малко, след като Девин Грийн и Бруно Шундов вкараха по 3 точки срещу само 2 за Елицур. Така таблото показваше 54-36 при 7 минути до края на частта. В средата на тази четвърт отборите бяха доста равностойни, а преднината в полза на Лукойл се запази, въпреки опитите на противника за намаляване на разликата. 3 минути преди края на десетката тимът на Йовица Арсич отново бе с 14 точки напред при 59-45, а след 3 части игра таблото показваше 65-51.

Точно когато изглеждаше, че домакините ще изиграят спокойни последни 10 минути, баскетболистите на Елицур „избухнаха” и след страхотна серия от 11-2 намалиха изоставането си само на 3 точки – 64-67. Така 7 минути преди края на срещата Арсич поиска тайм-аут, а изходът от нея не бе ясен. „Студентите” увеличиха преднината си до 5-6 точки в следващите минути, но противникът продължаваше да отговаря на всяко тяхно действие и бе готов да накаже всяка грешка на домакините. Само 2 минути преди края Лукойл водеше със 75-72, а след два наказателни удара на Ромио Травис и кош на Дамян Стояновски, разликата се запази. В крайна сметка българският шампион успя да запази водачеството си и взе победата с 84-76.

Травис Питърсън бе най-резултатен за победителите със своите 17 точки, към които добави и 10 борби за дабъл дабъл. Дамян Стояновски добави 15 точки, а Божидар Аврамов – 13. Бруно Шундов пък завърши с по 11 точки и борби.

За гостите неудържим беше Ромио Травис, който записа 32 точки и 14 борби. С 11 плюс 7 овладени топки пък се включи Крис Уотсън.

В следващия кръг Лукойл Академик отново посреща израелски отбор, като този път това ще бъде Макаби Хайфа. Срещата е след 2 седмици, на 15-и февруари (вторник) от 18.00 часа в зала „Универсиада”.