ДКВ Ховентут спечели втория по сила европейски клубен турнир за Купа УЛЕБ, след като победи в изцяло испанския финал Аскаваю Жирона с категоричното 79:54. Отборът от Бадалона напълно заслужено триумфира, след като изнесе истинска лекция по баскетболна защита на терена в Палавела Арена в Торино, Италия.

Аскаваю Жирона, отстранил топ фаворита за трофея Динамо Москва в предишния ден, започна по-добре финала, но Ховентут се събуди бързо и пусна в действия „големите” си оръжия Ян-Хендрик Ягла, Петър Попович и Джером Мойсо. Въпреки че те трудно реализираха кошове, все пак разликата постепенно се стопяваше. „Зелените” до такава степен затвориха Жирона в защитната си хватка, че символичните домакини успяха да реализират едва 16 точки в продължение на цели 20 минути – шест във втората и 10 в третата част. Така при 58:37 за Ховентут, в заключителната четвърт шампионът вече бе ясен.

Демънд Малет поведе Ховентут с 26 точки, а Руди Фернандес, въпреки контузията в рамото, която го мъчеше, завърши с 13 точки, шест борби и три откраднати топки. Младият испански талант напълно логично получи и наградата за Най-полезен играч (MVP). Иван Раденович бе най-резултатен за Аскаваю Жирона с 20 точки. Звездите Ариел МакДоналд и Марк Гасол обаче бяха пазени много зорко и трудно намираха пътя до коша.

По пътя си до Купа УЛЕБ, Ховентут отстрани отбори като Химки, Памеса и Галатасарай. На финала бе записан и рекорд на турнира – победа с най-голяма разлика – 25 точки, както и най-малко допуснати в своя кош – 54. За наставника на тима от Бадалона Айто Гарсия Ренесес това пък е четвърти европейски трофей – той има във витрината си Купа Сапорта, Купа Корач и Еврокупата на ФИБА.

Победата автоматично класира Ховентут за следващото издание на Евролигата, точно 15 години след триумфа на тима в най-силния турнир. „Зелените” вече спечелиха Купата на Испания и все още имат шанс за уникален требъл, ако стигнат и до титлата на АСВ. С класирането си нафинала, Аскаваю Жирона пък си гарантира участие за Купа УЛЕБ и догодина, когато може би с повече опит и повече самочувствие ще стигне отново до края.

Третото място в турнира зае отстранилият по-рано в надпреварата Лукойл Академик Динамо Москва. Руснаците победиха Галатасарай в малкия финал с 84:67.