Отборът на Гран Канария спечели Еврокупата - втория по сила европейски баскетболен турнир. Успехът гарантира и правото на тима от Канарските острови да играе в Евролигата през следващия сезон.

Във финала на турнира, който се игра в "Гран Канария Арена", домакините се наложиха над турския Тюрк Телеком Анкара със 71:67.

Баскетболистите на старши треньора Яка Лакович започнаха мача на много високо ниво и спечелиха първата четвърт с 29:23. По-добрата игра на "канарите" продължи и във втората четвърт, в която те отвориха преднина от 22 точки при 46:24.

До почивката Тюрк Телеком съкрати изоставането си до 17 точки при 50:33, а гостите от Турция си дадоха шанс за сензационен обрат с много силна игра в третата четвърт, която спечелиха с 22:11.

В последната четвърт Тюрк Телеком съкрати разликата до две точки при 64:62, но тройка на Джон Шурна малко повече от три минути преди сирената върна аванса на испанския тим от пет точки и прекърши опитите за обрат на гостите.

Шурна бе най-резултатен за успеха на Гран Канария с 18 точки и бе определен за "Най-полезен играч във финала". Полският национал Ей Джей Слотър добави още 16 точки за победителите. За Тюрк Телеком по 17 точки реализираха Аксел Бутей и Тайрик Джоунс, а Джериан Грант вкара 16.

За Гран Канария това е първи трофей в Еврокупата. През сезон 2014/15 испанският тим игра във финала на турнира, но отстъпи на руския Химки Московски регион.

Автор: Георги Крумов/БТА