Българският шампион Лукойл Академик загуби драматично с 84:85 точки като гост на БК Киев в среща от 9-ия кръг в група "Н" на европейския клубен турнир по баскетбол за мъже за Купата на УЛЕБ и записа четвърта загуба в групата.

Така почти 100 процента БК Киев ще завърши като лидер в групата, а Лукойл Академик трябва да изчака останалите две срещи от групата днес и да се надява да две победи на домакините, или да победи По Ортез (Франция) в последния кръг у дома, за да се класира за следващата фаза на турнира.

Българският тим победи съперника си с първата среща между двата тима в София с 95:87 точки и сега украинците, които предварително си бяха осигурили място в следващата фаза на турнира, стигнаха до реванш, макар и доста трудно.

Старши треньорът на "студентите" отново остави като резерва капитанът Тодор Стойков, а заложи на стартова петица в състав Уили Дийн, Ристе Стефанов, Тенчо Банев, Лари О'Банън и Перо Антич. Срещата започна оспорвано, но в 6-та минута домакините поведоха с 13:7. Малко преди края на първата част БК Киев натрупа преднина от 11 точки - 20:9, а след 10 минути имаше аванс от 10 точки - 23:13.

През вторите 10 минути българските шампиони започнаха изключително силно, направиха серия от 14:3 и с тройка на Уили Дийн поведоха за пръв път в мача с 27:26 в 14-та минута. Преди това "студентите" стигнаха до равенство 24:24 след три поредни тройки на Перо Антич, Уили Дийн и Лари О'Банън. Въпреки обрата след 15-та минута домакините успяха да наложат минимално превъзходство и отново поведоха - 38:32.

Резервата Чавдар Костов вкара тройка и в 9-та минута гостите от София намалиха пасива си на точки - 37:38, а с един наказателен удар на Лари О'Банън изравниха - 38:38. До края на частта Манушар Маркоишвили вкара тройка, а Лари О'Банън две точки за крайното 41:40 за БК Киев след 20 минути игра.

Третата част бе доста оспорвана, но "студентите" също започнаха силно, направиха серия от 6:0 и поведоха отново - 46:41. Малко след това след тройка на Уили Дийн преднината им набъбна на 6 точки - 49:43. Домакините се опитаха да намалят пасива си, като с две поредни тройки се отличи Пуун Джетър, но почти до края на частта българския тим имаше аванс в резултата. Едва в 29-та минута БК Киев стигна до обрат - 60:59 след кош на Джейкъб Джакс, но Уили Дийн вкара тройка и отново изведе Лукойл Академик напред в резултата - 62:60.

След 30 минути българите водеха с 64:62. Последната четвърт бе най-драматична. Първоначално домакините изравниха 64:64 и поведоха с 67:64, но след кош и тройка на Ристе Стефанов стигнахме до обрат - 69:67. В 34-та минута БК Киев отново поведе със 74:69, Уили Дийн вкара тройка, но Кръстич от домакините също се разписа от тройката и в 37-та минута украинците отново имаха преднина от 5 точки - 77:72. С кош на Ненад Чанак българите изравниха 79:79, но Перо Антич направи нарушение след кош на Маркоишвили и той вкара още една точка от наказателната линия. Капитанът Тодор Стойков реализира две точки и намали пасива на Лукойл Академик на 1 точки - 81:82, а Дийн вкара тройка за 84:82. В 39-та минута Риан Стак реализира кош и изравни - 84:84, а до края Уили Дийн пропусна да се разпише, а след това извърши нарушение срещу Пуун Джетър, който с един точен удар от наказателната линия оформи крайния резултат - 85:84 за домакините.

Най-резултатни за Лукойл Академик бяха Уили Дийн с 30 точки, 5 борби и 3 асистенции, а Перо Антич записа "дабъл-дабъл" - 20 точки и 12 борби. За БК Киев Артур Дроздов записа 20 точки, а 13 добави Манушар Маркоишвили. В другите два двубоя от група Н Бенетон (Италия) е домакин на Артланд Драгонс (Германия), а По-Ортез (Франция) приема АСК Рига (Латвия).

В последния си мач от групата Лукойл Академик приема последния в класирането По Ортез (Франция) следващия вторник от 18.00 часа в зала "Универсиада".