Черноморец победи шведския Бурос Баскет със 109:105 (23:21, 19:23, 21:17, 24:26, 11:11, 11:7) след две продължения в Йоенсу, Финландия в първия си мач от квалификационен турнир D за влизане в групите на Купата на ФИБА Европа по баскетбол за мъже. За състезателите на Бурос загубата бе първа и те приключиха с актив 1-1 след вчерашната си победа над финландския Катая Баскет. Утре (5 октомври) бугазлии ще се изправят срещу Катая и тогава ще стане ясно крайното подреждане.

Победителят в квалификационната група ще се класира за основната груповата фаза, подобно на победителите от останалите шест турнира и два от най-добрите втори отбори.

Баскетболистите на Черноморец спечелиха борбата под коша (52-38) и макар да направиха повече грешки (16-11), бяха по-ефективни при стрелбата от игра (47.56%-43.04%).

Двата състава изиграха равностоен сблъсък, преминал през няколко обрата, а разликата в редовните 40 минути не надвиши 9 точки. Черноморец можеше да стигне до победата в последната секунда на четвъртата част, когато Тони Троша бе фаулиран, но реализира само един наказателен удар от двата изпълнени и се стигна до продължение.

Отборът на Черноморец поведе с 8 точки при 10:2 още в първите три минути, а малко по-късно увеличи аванса си до 13:4, но Бурос се доближи на 2 точки за 23:21 в края на първата четвърт. Последва много оспорвана втора част, в която шведският състав изравни и обърна до 44 :42 в своя полза на почивката.

Преследването в резултата продължи, а бургазлии успяха да си върнат водачеството в третата четвърт и преди четвъртия период имаха аванс от 2 точки при 63:61. Черноморец дръпна със 76:68 при оставащи шест минути и половина, но Бурос пак намали и взе преднина, а след изпълнение на наказателни удари и равенство 87:87, мачът влезе в продължение.

Първите допълнителни пет минути не бяха достатъчни след като Травис Макконико изравни за 98:98 с кош в последната секунда и съхрани шансовете на Черноморец за краен успех във второто продължение. В него Черноморец успя да поведе със 109:105 при оставащи 55 секунди след точни стрелби на Христо Захариев за 2 точки и на Маконико от тройката. Шведският тим не отбеляза нов кош до края и баскетболистите, водени от старши треньора Васил Евтимов ликуваха.

Травис Макконико бе най-резултатен за българския вицешампион с 31 точки, 7 борби и 2 асистенции. Тони Троша завърши с 24 точки, 9 борби и 2 асистенции, а Христо Захариев се отчете с 19 точки, 4 борби и 6 асистенции. Шон Смит се включи с „дабъл-дабъл“ от 18 точки и 14 борби за успеха на Черноморец.

За Бурос Баскет Джаред Годфри отбеляза 25 точки, 5 борби и 4 асистенции, а Райън Логан завъши с 22 точки, 7 борби и 3 асистенции./ БТА