Българският вицешампион Балкан (Ботевград) загуби драматично като гост на лидера в израелското първенство Апоел Холон с 81:85 (19:12, 26:26, 16:15, 20:32) в първа среща от осминафиналите на европейския клубен турнир по баскетбол за мъже за Купата на ФИБА-Европа. Играе се на разменено гостуване, а втората среща е на 12 март в "Арена Ботевград".

Възпитаниците на Небойша Видич водеха в резултата до 39-ата минута, а на моменти имаха аванс дори от 12 точки. Домакините стигнаха до обрат в края на двубоя след 8 поредни точки на американеца Кори Уолдън.
Балкан ще се нуждае от победа с повече от четири точки в реванша, за да продължи на четвъртфиналите.

Българският тим спечели първата част с 19:12, а на почивката имаше аванс от 45:38. Балкан продължи да води и в третата четвърт и започна отлично последните 10 минути. С тройки на Павлин Иванов, Димитър Димитров и Крис Минков преднината на гостите достигна 11 точки - 70:59 седем минути преди сирената. След това домакините, които бяха подкрепяни мощно от своите фенове в залата, постепенно намалиха изоставането си и с тройка на Ти Джей Клайн направиха 77:78 94 секунди преди края.

Малко по-късно се развихри Кори Уолдън, който беше точен от далечна дистанция за 80:79, след това Алекс Гаврилович вкара кош за Балкан. До края последваха два точни наказателни удара и тройка със сирената на Уолдън, който оформи крайното 85:81 за Апоел Холон.

Брендън Браун беше най-резултатен за Балкан със 17 точки, а по 11 реализираха Венци Петков (7асистенции) и Микейл Хопкинс (9 борби). Алекс Гаврилович завърши с "дабъл-дабъл" - 12 борби и 10 точки. Плеймейкърът Кори Уолдън вкара 20 точки за домакините. Ти Джей Клайн записа 19, а 10 добави ДиКуон Джоунс./БТА