Балкан се класира за втори път в своята история за плейофите на турнира за Купата на ФИБА Европа. Отборът на Йовица Арсич попари турския Бешикташ със 74:71 (9:21, 18:16, 21:20, 26:14) след обрат в последните минути и си гарантина място в Топ 16 на турнира. За последно българският шампион игра там през сезон 2018/19, когато бе и първото му участие в тази фаза.

Успехът бе втори за ботевградчани, след като вчера удариха и шампиона на Румъния. Така Балкан се класира като втори отбор в своята група. Първи е Сибиу, който днес победи Орадя.

Двубоят започна кошмарно за ботевградчани, а Бешикташ направи серия 12:0 и поведе със 17:5 в първите минути. Българите прибързваха и допуснаха много грешки в нападение, като нямаха нито един кош от игра от средно първите 8 минути.

Постепенно "зелените" успяха да реализират, но завърши първия период без кош от средно разстояние и пасив от 12 (9-21). Всичките ни точки бяха от фаула и една тройка на Митко Димитров. Съперникът вкара 4 тройки от 4 опита. Пасивът на

Балкан стигна 14 точки малко след началото на втората част (13:27). Последва серия 6:0 за "зелените" след добра игра на Аврамов. Почивката дойде при 27:37. 18-годишният турски национал Алперен вкара почти всичко, което отиграеше - общо 15 точки през първите 20 минути със 100% успеваемост от средно разстояние и от фаула.

Мощна забивка на Ейджи свали на 7 изоставането на Балкан при 34:41 две минути след началото на третата, но турците бързо качиха. 4:30 преди края след кош на Сияни Чеймбърс Балкан свалиха за първи път и до шест, но две грешки в атака в този момент позволиха на Бешикташ отново да дръпне напред. Митко Димитров вкара тро поредни тройки в третата четвърт, за да задържи близо своите в мача. Третата завърши с 9 аванс за Бешикташ.

Две минути след началото на последната Балкан за първи път се доближи само на 4 точки при 53:57. Баскетболистите на Йовица Арсич продължиха агресивно да наказват всяка грешка и в средата на периода намалиха до 59:61. Три минути преди края Балкан все още изоставаше с три точки.

1:52 преди края Сияни Чеймбърс доведе мача до равенство при 68:68. Отново той попари съперника с тройка за 71-69. След нея Аврамов бе фаулиран и вкара за 72:69. Последва таймаут за съперника 5 секунди преди края. Бешикташ вкара кош за 72-71 и наставникът на Балкан Арсич взе прекъсване 3 секунди преди края. Турците фаулираха Аврамов, който наниза и двата, за да класира Балкан в плейофите на ФИБА Къп.

Божидар Аврамов бе най-резултатен за успеха с 19 точки, 14 отбеляза Тауан Ейджи, а 13 имаше Митко Димитров. С 11 завърши Сияни Чеймбърс.

За Бешикташ Алперен Сенгун реализира 28 точки.