Действайщият европейски шампион Сърбия победи със 71:63 (21:22, 16:11, 21:19, 13:11) Турция на старта на европейското първенство по баскетбол за жени.

Първата четвъртина на мача в "Арена Стожице" в Любляна премина равностойно и двата отбора разменяха често лидерството, което остана в Турция за почивката. Алпери Йонар се появи в игра 1:50 преди края и вкара тройка със сирената за 22:21.

Европейските шампионки обаче обърнаха резултата във втората четвъртина, като най-резултатната баскетболистка от последния финал Ивон Андерсън завърши серия за сръбкините с точен изстрел от нарушение за 37:33. Това бе и резултатът на полувремето в мача.

В последните две четвъртини сръбкините увеличиха преднината си с четири точки и в крайна сметка спечелиха равностойния мач с осем разлика. Андерсън наниза 17 точки за европейските шампионки, а резервата Тейра Маккоуан бе най-резултатна за туркините с 12.

Унгария оглави група "D" преди мача на Сърбия и Турция с победа с 89:67 (16:12, 24:20, 15:21, 34:14) срещу Словакия. Вираг Киш отбеляза 22 точки за унгарките, които утре излизат в мач срещу туркините.

Черна гора победи Гърция със 74:69 (18:23, 23:11, 19:15, 14:20) в първия мач в група "А", където са още Латвия и Испания. Драгана Живкович завърши с дабъл-дабъл при 15 точки и 14 борби, а други четири нейни съотборнички стигнаха до двуцифрен актив.

Артемис Спану и Мариела Фасула също вкараха по 15 точки за гъркините.

В група "В" ранен лидер е отборът на Чехия, който надви Италия с 61:58 (17:17, 15:16, 11:17, 18:8) с по 10 точки от Олбис Андре, Сесилия Дзандалазини и Джасмин Кийс. По-късно днес в този поток играят Белгия и Израел.

Тази вечер участието си на шампионата започва и отборът на Франция, който не само загуби последния финал срещу Сърбия, а и завършва със сребърните медали неизменно от 2013 насам - в пет поредни турнира.

Съперник на Франция е отборът на Германия, а в другия мач от група "С" ще играят Великобритания и Словения.