Европа ще има нов шампион по баскетбол. Гърция детронира първенеца на Стария континент Испания и го прати у дома след драматична победа с 90:86 в мач, който се изигра в Лимасол.

Избрано от VGong

Испания - Гърция 86:90 /репортаж/

За първи път от 1977 г. Испания не успя да преодолее груповата фаза на европейското. “Ла Фурия” финишира на пето място в своята група C на турнира с баланс от 2-3. Гърция приключва на върха с 4 успеха и 1 поражение.

Гърция, който в този мач можеше да разчита на голяма си звезда Янис Антетокумпо, взе убедителна преднина през първото полувреме и водеше с 50:35 след 20 минути игра. Второто полувреме обаче започна с по-добра игра на европейските шампиони, които дори успяха да поведат в резултата в началото на последната четвърт. Най-голямата преднина на иберийците бе от две точки при 84:82 по-малко от три минути преди края, но четири поредни точки на Антетокумпо върнаха водачеството на гърците и те не го изпуснаха отново.

Именно Янис завърши с 25 точки, 14 борби и 9 асистенции за победителите. Тайлър Дорси добави 22 и 5 борби. Костас Слукас вкара 12 точки плюс 6 асистенции. Костас Папаниколау регистрира 11 в добавка към 5 борби.

Хайме Прадиля бе най-добър за Испания с 14 точки. Марио Сейнт-Сюпери остави срещу името си 13. С по 12 точки останаха Санти Алдама (8 борби) и Шави Лопес-Аростеги (6 борби).

На 1/8-финалите на Евробаскет 2025 Гърция ще излезе срещу Израел. Елиминациите започват на 6 септември.