Напълно неизненадващо отборът на Лукойл Академик спечели за девети пореден път мъжкото ни баскетболно първенство.

Във финалите за титлата тимът от Правец спечели с 3-0 победи срещу Левски, като днес спечели с 88:73 (21:24, 41:37, 61:55) третата среща като гост в зала Универсиада в София и затвори серията.

В редовния сезон и плейофите съставът на Йовица Арсич допусна само една загуба - от Рилски спортист в полуфиналите.

Първата част на двубой номер 3 от финалния плейоф бе доста оспорвана. Двата отбора непрекъснато сменяха водачеството си в резултата, а след 10 минути сините имаха аванс от 3 точки - 24:21.

Домакините стартираха втората четвърт без отбелязан кош за три минути, шампионите направиха серия от 5:0 и обърнаха - 26:24. След това студентите водеха до почивката като преднината им достигна 7 точки - 41:34. След 20 минути игра възпитаниците на Йовица Арсич водеха с 4 точки - 41:37.

През третата част шампионите продължиха да водят в резултата, а в 28-та минута вече имаха аванс от 14 точки - 61:47. Последваха две тройки за Левски дело на Асен Великов и Арън Харпър, плюс кош за американеца и сините намалиха пасива си на 6 точки - 55:61.

След първите три минути на последната част гостите от Правец поведоха с 11 точки - 70:59 и до края на мача бе допуснаха обрат. Минута по-късно след тройка на Бруно Шундов и кош на Травис Питърсън студентите отново поведоха с 14 точки - 75:61. Най-голямата разлика в мача бе 21 точки за шампионите - 88:67 по-малко от две минути преди сирената, а краят дойде при 88:73.

За Лукойл Академик най-резултатни бяха Девин Грийн с 20 точки, Брандън Хийт с 18 и капитанът Тодор Стойков с 16 точки. За Левски се отличиха Арън Харпър с24 точки и Стефан Георгиев с "дабъл-дабъл" - 13 точки и 12 борби.

Баскетболистите на Лукойл получиха трофея от заместник министърът на спорта Иван Ценов, а вицешампионите от Левски - от Георги Глушков, временно изпълняващ длъжността президент на БФБаскетбол. След мача капитанът на Лукойл Академик Тодор Стойков занесе Купата на президента на Лукойл България Валентин Златев, който бе в зала Универсиада.

Левски - Лукойл Академик - 73:88 (24:21, 13:20, 18:22, 18:25)

Лукойл: Травис Питърсън 12, Тодор Стойков 16, Бруно Шундов 3, Девин Грийн 20, Брендън Хийт 18 (Божидар Аврамов 5, Тенчо Банев 10, Веселин Веселинов 0, Ламонт Мак 4, Дамян Стояновски 0, Самуел Франсис 0)

Левски: Златин Георгиев 3, Асен Великов 9, Арън Харпър 24, Доналд Коул 12, Стефан Георгиев 13 (Станислав Славейков 2, Бойко Младенов 0, Георги Чековски 10, Васил Александров 0, Александър Симеонов 0)

Съдии: Владимир Цеков, Искрен Манолов и Ивайло Ресиловски

Зала Универсиада: 1200 зрители