Спартак Плевен постигна домакински успех над Академик Пловдив с 97:71 (29:12, 21:20, 19:18, 28:21) в мач от първия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ).

Плевенчани започнаха много мобилизирано в зала „Балканстрой“ и поведоха с 29:12 след първите 10 минути игра. Баскетболистите на Спартак продължиха да доминират и по-малко от 3 минути след началото на втората част, дръпнаха с 26 точки, фиксирани с тройка на Станимир Маринов за аванс от 40:14. Усилията на пловдивчани да се доближат стигнаха само за намаляване на разликата под 20 точки и Академик изоставаше с 32:50 на почивката.

И през второто полувреме Спартак контролираше двубоя, като преди последната част резултатът бе 69:50 в полза на домакините. До края срещата се доиграваше и се стигна до най-голямата разлика от 30 точки.

За Спартак Плевен се включиха тримата нови американци Андрю Гордън, Родни Първис и Брайънт Томас.

Константин Тошков и Томас отбелязаха по 17 точки, а Николай Стоянов се включи с 16 точки и 5 борби. Станимир Маринов добави 14 точки за успеха на домакините.

За гостите от Пловдив Джъстин Маккол реализира 18 точки и 8 борби, а Джералд Лидел завърши с 13 точки и 7 борби.

В следващия кръг на 14 октомври Академик Пловдив посреща ЦСКА, докато на 15 октомври Спартак Плевен ще бъде домакин на Миньор 2015. Преди това на 11 октомври Спартак ще дебютира в Европейската северна баскетболна лига с домакинство на Бристол Флайърс (Англия).