ЛукОйл Академик за втори път изпусна успеха срещу Спартак Санкт Петербург в турнира Еврочалъндж. Българският шампион загуби гостуването си в Русия с 80:86 точки в предпоследната си среща от груповата фаза в Топ 16, въпреки силната първа част и опита за обрат в средата на последната четвърт. Така Академик не успя да измести Спартак от първото място. Страхотен мач изигра гардът Доминик Джеймс, който завърши с 25 точки, 3 борби и 5 асистенции. Най-вече негова бе и заслугата ЛукОйл Академик да поведе със 76:69 точки 3.39 минути преди края на двубоя, след като домакините имаха 13 точки аванс в началото на четвъртата част при 69:56 точки. Многото грешки в заключителните моменти на българите, общо 16 в мача и невероятният в сблъсъка Патрик Бевърли обаче дадоха победата в ръцете на баскетболистите на Спартак.

Играчите на ЛукОйл Академик започнаха срещата със самочувствие и дръпнаха със 7:0, като преднината им стигна до 11 точки, а 1.48 минути преди края на първата част водеха с 20:11. Две поредни тройки на руснаците обаче оформиха резултат 21:17 в полза на ЛукОйл след 10 минути игра. Втората четвърта стартира с тройка на Дамян Стояновски за 24:17 точки, но домакините постепенно започнаха да намаляват разликата и изравниха при 27:27 точки, а на почивката вече водеха с 44:41.

Водени от Тодор Стойков и Брендън Хийт „студентите” се доближиха до съперника и изравниха при 53:53 точки в средата на третата част, но последваха 3 минути, в който българският състав не отбеляза нито един кош за сметка на 11 точки за Спартак и резултатът вече бе 64:53 в полза на домакините 1.26 минути преди края на третата четвъртина.

Последните 10 минути започнаха при резултат 67:56 точки, а нов кош на руснаците фиксира и най-голямата преднина от 13 точки при 69:56. Тук дойдоха минутите на плеймейкъра Доминик Джеймс, който подпомаган от Девин Грийн бе в основата на обрата за българския шампион. Седем минути преди края „студентите” намалиха до 62:69 точки. Последва нов кош на Джеймс, два точни наказателни удара на Божидар Аврамов и ЛукОйл стопи до 1 точка аванса на Спартак при 68:69 точки 6 минути преди финала. Игралият отлично в сблъсъка американец Патрик Бевърли пропусна стрелбата си от далечно разстояние, Доминик Джеймс обаче отвърна с кош и точен фаул и направи резултата 71:69 точки в полза на Академик. Тройка и нов кош на Джеймс доведоха преднината за ЛукОйл до 7 точки при 76:69 само 3.39 преди сирената.

Оказа се, че това не е достатъчно и при следващите грешки от страна на българския шампион, домакините изравниха до 76:76 точки. Тройка на Патрик Бевърли даде аванс на руснаците за 79:76 точки, а в последните секунди отсъден умишлен фаул на Бруно Шундов сложи точка на спора и Спартак Санкт Петербург триумфира с 86:80 точки.

За ЛукОйл освен Доминик Джеймс се отличиха Девин Грийн с 10 точки, 7 борби и 3 асистенции, Дамян Стояновски, който също завърши с 10 точки и Тодор Стойков, който се отчете с 8.

За Спартак Санкт Петербург най-полезен бе Патрик Бевърли, който реализира 24 точки, 8 борби и 4 асистенции, а Перо Антич завърши с 18 точки и 8 борби.