Левски победи Черно море Порт Варна със 100:97 (27:23, 21:18, 19:22, 33:34) на финала за Купата на България през 2014-та година и спечели първи трофей от 2010-та година насам.

Двата отбора изиграха един от най-оспорваните и драматични финали в последните години, и до последните секунди победителят можеше да е всеки.

Черно море направи невероятен турнир, и доказа, че напълно заслужава да е водещ отбор в България този сезон.

СНИМКИ: Баскетболната Купа е синя, след страшна битка с Черно море

източник: Снимки: Gong.bg, Валентин Грънчаров

Финалът стартира в 18.15, след като двата отбора и феновете изслушаха националния химн за 3-ти март.

За разлика от типичното си представяне в последно време, Левски започна по-добре, и успя да поведе бързо с 8 точки, след отличната игра на Ники Върбанов под коша. Центърът обаче седна още в петата минута на пейката с два фаула, което се отрази моментално. Черно море трудно се ориентираше в защитата на "сините", но след като го направи, наниза три светкавични тройки, запда настигне почти съперника си. Това си остана и голямото оръжие на "моряците", които наказваха с тройки всяка грешка на Левски.

Така разликата падна до две точки секунди преди края, но с два шута от наказателната линия, Майк Уилкинсън направи 27:23 след първите 10 минути.

Реферите се презастраховаха няколко пъти в началото на втория период, като отсъдиха куп леки нарушения. След като играта потръгна, Левски със силни изяви в защита успя да поведе със 7 точки, но намери начин да задържи аванса си. Той варираше между 3 и 6 точки, преди дуетът Стаменкович-Пупович на два пъти да матира отбранат на домакините, и да свали до точка изоставането. След таймаут, Левски не намери как да изнесе топката, тя стигна до Станислав Цонков, и той с нови три точки даде първа преднина за варненци при 39:40, две минути преди почивката.

В тези минути обаче Левски чрез Хийт направи серия от 9-1 точки. Гардът вкара със сирената на край на полувремето, за 48:41. Хийт имаше 16 точки през първото полувреме, а за Черно море още преди почивката близо до дабъл-дабъл бе Милян Пупович (11 точки и 8 борби).

В началото на второто полувреме Левски изравни най-голямата разлика от 9 точки в своя полза, но при всички опити да я увеличи, правеше прибързани атаки и даваше възможност на Черно море да ги настигне. Под коша варненци имаха предимство, а тежките крила на "сините", които покриваха позицията, нямаха успех в борбата.

След техническо нарушение срещу Левски в последните минути от третата част, гостите пак скъсиха до две точки дистанцията. Хаосът превзе и двата състава в заключителните секунди, и те не успяха да ги оползотворят, приключвайки частта при 67:63.

Асен Великов и Симеон Илиев водеха "моряците" в третата част, в която вече доминацията на Черно море в борбата стана огромна. Джордже Тресач с важна тройка и мощна защита даде подем за варненци и на старта на последната четвъртина.

Левски заложи предимно на индивидуалната класа на Чалмърс и Хийт в тази минути, и това донесе осем точки аванс на тима им. Спорен пети фаул извади Върбанов от мача пет минути преди края му, а реферите продължиха да не пускат никаква по-твърда игра.

Водени малко и от емоцията, играчите на Левски изпитваха трудности, но държаха крехка преднина от четири точки, влизайки в последната минута.

"Сините" водеха с пет, когато сътвориха сериозна грешка в защита и позволиха на Тресач да вкара тройка с фаул. Това намали пак до три, а след изпълнението на фаулове си останаха три. Хийт не успя да овладее топката при един аут, и Цонков му я открадна. Плеймейкърът на Левски направи пети фаул и напусна, а Цонков направи две точки разлика.

Джумейн Джоунс отбеляза нови два наказателни удара, за 95:91, с 22.4 секунди на таблото - секунди, които Левски трябваше да изиграе без Хийт.

Асен Великов бе следващият на фаул линията, и отбеляза два. Малко като при дузпите във футбола, Чалмърс бе новият изпълнител, от другата страна, но и той вкара 2 от 2. Междувременно за пет нарушиния напусна и Педжа Стаменкович от Черно море.

Асен Великов с геройски пробив реализира и бе фаулиран, но пропусна наказателния удар. При 97:95, и 8.6 секунди, отговорността за фауловете падна на Джоунс, който не трепна и отбеляза и двата.

Цонков бе фаулиран на тройката от другата страна, и изпълни три шута, но пропусна последния.

Майк Уилкинсън бе последният за Левски, застанал на линията, но вкара сачо един опит, за 100:97.

На Черно море останаха 2.1 секунди да търсят кош, след таймаут. Топката бе вкарана отстрани, но Асен Великов бе блокиран чисто, след като я получи, и с това приключи всичко в мача.

Брандън Хийт бе изпран за MVP на турнира.

31 точки за Купата на Левски вкара Брандън Хийт, плюс 6 асистенции. 29 точки добави и Лайнъл Чалмърс.

Пупович вкара 19 точки плюс 13 борби за Черно море, 14 плюс 11 добави Симеон Илиев, Асен Великов се отчете с 19 и 7 асистенции. Джордже Тресач направи супер включване от пейката с 20 точки за 21 минути.