Баскетболният Спартак Плевен поднесе поредната изненада във вътрешното ни първенство. Воденият от треньора Дарин Великов тим буквално „хвърли бомбата” побеждавайки шампиона ЛукОйл Академик в отложен мач от НБЛ с 92:86 точки. След като през последните няколко сезона Спартак Плевен бе близо до успех над ЛукОйл Академик в мачовете помежду им, все нещо малко не достигаше за победа. Днешният успех на плевенчани им гарантира място в тройката на първенството след второто завъртане на шампионата на НБЛ и така тимът ще се класира директно за Финалната осмица за Купата на България, пише bulgarianbasket.com. След като ЛукОйл Академик не допусна нито една загуба в шампионата през миналата година, през този сезон вече за втори път (след загубата от Левски) шампионите у нас вкусиха горчилката на загубата. Това не променя драстично нещата за „студентите”, но като се има предвид далеч по-големите пари, които влага петролната компания в този отбор, всяко поражение може да се смята за изненада.

Срещата съвсем не започна така, както Дарин Великов и възпитаниците му желаеха. До средата на първата част баскетболистите на ЛукОйл Академик нямаха спиране и вкараха цели 10 от своите 11 атаки. Това естествено им помогна да поведат с 22:9, а след няколко безуспешни атаки от двата отбора Тодор Стойков вкара за 24:9 при оставащи 3.53 минути преди края на първата десетка. Тогава домакините се посъбудиха, а Илия Станков влезе в серия. Той вкара 6 поредни точки, а Спартак свали резултата до едноцифрена разлика. Тройки на Ейкинс и Владимир Мийович поддържаха аванса на гостите, докато Станков изигра уникална първа четвърт и със своите 16 точки (3 тройки) бе най-резултатния играч на терена след 10 минути игра. Все пак ЛукОйл Академик имаше 8 точки преднина в този момент – 32:24 точки. Центърът Тенчо Банев изравни за 36:36, а новия гард на гостите Лимайър Голдуайър вкара 9 поредни точки за 36:45 в полза на гостите. Все пак 4 тройки на домакините до почивката (2 на Роб Престън, една на Веселин Георгиев и една на Маринов със сирената) намалиха отново разликата в поносими граници – 48:50, което бе предпоставка за интересно второ полувреме.

Третата част започна в същото вихрено темпо, както и до момента. Стефанов от ЛукОйл Академик продължи фестивала от тройки за 48:53, но Станков от Спартак в две поредни атаки бе безпогрешен от далечно разстояние ис нови две тройки изведе отбора си напред (54:53). Ейкинс не остана по-назад и също вкара нова тройка за гостите за 54:56 точки. До края на тази трета десетка двата тима си смениха още няколко пъти водачеството в мача, а гостите успяха все пак да поведат със 71:69 преди началото на последната част. Началото на тази последна четвърт бе много нервно за гостите, а напрежението взе връх като Тенчо Банев и Тони Ейкинс получиха технически нарушения. Те се оказаха пети и за двамата, като ЛукОйл Академик трябваше да доиграе последните 7.43 минути без двама от стартовата си петица. Спартак Плевен използва момента и поведе със 79-74, а 5.20 преди финалната сирена Минчев взе тайм аут при минус 7 за отбора си (82:75). След него Престън изпълни успешно един наказателен и тимът му поведе с най-голямата разлика до този момент в мача – 8 точки (83-75).

Изпадналият в непривична ситуация в мач от българското първенство тим на „студентите” така и не се отърси до края на срещата. Все пак чрез сърбина Мийович те успяха да поведат с 86:85 точки минута и 19 секунди преди края, но тези два успешно изпълнени наказателни удара се оказаха последните точки за ЛукОйл Академик в този мач. Станков вкара седмата си тройка в ответната атака за 88:86, Стойков сгреши и Престън не пропусна да увеличи разликата на 90:86 при оставащи само 11 секунди на таблото в плевенската зала „Балканстрой”. След последния тайм аут Голдуайър сгреши, а Веселин Георгиев сложи точка на спора – краен резултат 92:86.

Невероятен мач за Илия Станков, завършил с 34 точки, от които 7 тройки. Той добави 4 борби към актива си. Престън вкара 16 точки, а Саша Топчов завърши с 14 за победителите. Капитанът Хрисимир Димитров отбеляза 11 точки и 7 борби.

За ЛукОйл Академик Тони Ейкинс вкара 20 точки, а Голдуайър и Стефанов добавиха съответно 19 и 13. Тодор Стойков и Мийович се отчетоха с по 11 точки.