Рилски спортист срещу Левски и Ямбол срещу Лукойл Академик – това са полуфиналните срещи за „Каменица Купа България“ 2013.

Рилецо спечели последното място в Топ 4, след като се наложи над домакина на турнира Черно море Порт Варна със 76:67.

Зала „Конгресна“ в Двореца на културата и спорта живна малко за срещата на „моряците“, но не успя да помогне на баскетболистите на Черно море да се противопоставят на един от лидерите в първенството Рилски спортист. Варненци играха много слабо през първото полувреме, и всичките им старания след почивката отидоха на вятъра. Рилецо пък показа страхотен атрактивен баскетбол именно през първите 20 минути, преди да се отпусне през вторите 20 и сам да си направи нещата трудни.

След равностойни първи няколко минути в срещата, домакините бяха разбити на пух и прах от самоковския състав, който само в първите 10 минути наниза 26 точки. Защитата на Черно море бе на практика несъществуваща, а след като заваляха и грешките в нападение, интригата умря съвсем. На почивката Рилецо вече водеше почти с 20 точки – 46:27.

Рилски срещу Левски във втория полуфинал, Черно море не сътвори чудото

източник: Gong.bg, Мария Мицова

Третият период бе доста слаборезултатен, като двата състава едва си вкараха общо 10 точки в първите му пет минути. Черно море се възползва от явното отпускане при съперника, и успя да намали изоставането си от почти 20 точки до само 10, 13 минути преди края на двубоя.

В началото на последната част, разликата вървеше 14-16 точки за Рилецо, което осигуряваше комфорт за гостите. Тройка на Пламен Алексиев, малко по-малко от пет минути преди сирената, обаче върна отново интригата, и направи пасива на „моряците“ само девет точки при 57:66 – най-малката разлика от началото на втората част. Минута и половина по-късно Черно море върна цялата интрига, като стопи изоставането си до пет точки, след няколко поредни пропуска на Рилски спортист, и успешни бързи атаки.

150 секунди преди края, резултатът бе 68:65 за самоковци, и нищо не бе решено. Опитът на Рилски спортист обаче си каза думата, и пробивите през центъра на „моряците“ бяха спрени, а Тони Гуджино реализира четири поредни точки за гостите. С още два наказателни удара Бранко Миркович отново реши нещата в полза на Рилски спортист, и в крайна сметка затвори мача в полза на отбора на Росен Барчовски.

Антъни Гуджино завърши със 17 точки за Рилски спортист, плюс 12 борби. Бранко Миркович добави 16 точки, а Тери Смит 15. Страхотни отигравания имаше и Станислав Ваклинов, приключил с 13 точки и седем борби за победата на самоковци.

Асен Великов наниза 24 точки за Черно море, а другият плеймейкър – Пламен Алексиев – 13. Великов бе и с най-много борби – 11 за варненци, а Милчо Борисов приключи с осем борби и 10 точки.

Купата на България продължава в четвъртък с полуфиналите:

Лукойл Академик – Ямбол 17.30

Левски – Рилски спортист 20.00

Всички новини от турнира за Купата на България в Gong.bg със съдействието на „Гранд Хотел Димят“ Варна!