Рилски спортист (Самоков) спечели за първи път в историята си Купата на България по баскетбол за жени. В повторение на финала от преди година баскетболистките на Рилски спортист се наложиха над шампиона и досегашен носител на трофея Берое (Стара Загора) с 62:56 (15:21, 22:6, 12:16, 9:17) като домакини във финала в „Арена Самоков“, където се проведоха решителните мачове от надпреварата. Третото място в турнира за 2024 година зае Монтана 2003, а Локомотив София остана четвърти.

Това бе едва втора загуба за старозагорки в България от началото на сезона и първа от този съперник. До момента единственото поражение на Берое бе срещу вицешампиона Монтана 2003 в мач от първенството в средата на декември.

Берое имаше превъзходство в борбата под коша (51-41), но направи повече грешки (19-16), а баскетболистките, водени от старши треньора Маргарита Маринкова, демонстрираха по-ефективна стрелба от игра (35%-29%).

Старозагорки взеха предимство през първата четвърт на финалната среща, която приключи с 6 точки в тяхна полза при 21:15. Домакините изиграха страхотна втора четвърт, в която пропуските в състава на Берое зачестиха. Състезателките на Рилски спортист реализираха 22 срещу само 6 точки за гостите и така Рилски спортист водеше с 37:27 на почивката.

Баскетболистките на Берое, включително играещият старши треньор Жаклин Златанова, опиха да променят развоя на мача през второто полувреме, но с много енергична и борбена игра Рилски спортист удържа преднината си и преди последните 10 минути авансът бе 53:39.

Пропуските на гостите продължиха, а тимът от Самоков увеличи разликата до 15 точки след тройка на Радина Илиева за 56:41. Със серия от 10:0 и точни попадения на Яна Карамфилова, Златанова и Николет Гилдей Берое скъси дистанцията до 5 точки при оставащи по-малко от 5 минути при 51:56. Деница Манолова и Радина Илиева се разписаха за домакините, но с 4 поредни точки Жаклин Златанова пак доближи Берое за 55:60 малко повече от 3 минути преди края. Разликата за кратко падна до 4 точки, но Рилски спортист удържа победата.

Деница Манолова се отличи с 13 точки и 7 борби за успеха, Таяриана Чембърс допринесе с 11 точки и 7 борби, а Виолета Григорова добави 10 точки и 5 борби.

За Берое единствена с над 10 точки завърши Жаклин Златанова, която вкара 15, като добави 6 борби и 4 асистенции. Евгения Нацкина се отчете с 9 точки и 9 борби.

В следващите си мачове в българското първенство, на 17 февруари, Рилски спортист ще приеме Монтана 2003, докато Берое ще гостува на Локомотив София./БТА