Носителят на Купата на България Рилски спортист (Самоков) записа 20-а победа за сезона, след като спечели драматично срещу гостуващия Спартак (Плевен) със 79:77 (15:21, 17:22, 27:21, 20:13) в мач от 22-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров преодоляха пасив от 19 точки, но не се предадоха до последно и накрая успяха да измъкнат успеха. Рилски спортист е лидер в класирането с баланс от 20-2, а плевенчани заемат петата позиция с 12-10.

Гостите може да съжаляват, защото водеха почти през целия мач и бяха близо до победата. В средата на втората част баскетболистите от Плевен имаха аванс от 37:18, но домакините постепенно намаляваха изоставането си. Едва шест секунди преди сирената Рилски спортист изравни 69:69, а при оставащи три минути за първи път поведе със 73:71 след кош на Деян Карамфилов.

1:43 минути преди края Карамфилов отново изравни 74:74, след което Трей Портър вкара кош и фаул за 77:74. Последваха още два успешни наказателни удара за Карамфилов, а със сирената тройка за Спартак реализира Николай Маринов.

Ей Джей Хес вкара 17 точки за тима от Самоков, по 14 записаха Трей Портър (15 борби), Павлин Иванов и Деян Карамфилов.

За Спартак над всички беше Максим Корниенко с 23 точки и 14 борби, а Николай Маринов реализира 14 точки.

В следващия кръг Рилски спортист ще гостува на Берое, а Спартак Плевен има визита на Черноморец.

Левски победи трудно като гост Шумен със 72:70 (14:19, 14:16, 19:20, 25:15), след като две минути преди края изоставаха с точка. Именно силни изяви в последните 120 секунди на двубоя столичани донесоха успеха им, като с основен принос за това бяха Марио Литъл, Асен Великов и Джош Паркър. Преди това шуменци показаха много воля за победа и спечелиха първите три четвърти.

Литъл завърши с 21 точки и 5 асистенции, 18 точки реализира Джош Паркър, а с 12 точки се отличи Зейн Ноулс.

За Шумен нов резултатен мач изигра Александър Милов – 21 точки, с 19 се включи Маркъс Майърс, а 14 точки и 12 борби записа Деян Биелич.

В следващия кръг Шумен гостува на Ямбол, а Левски приема Академик Пловдив.

Черноморец (Бургас) спечели у дома срещу Ямбол със 79:72 (13:20, 24:17, 28:20, 14:15). В оспорван сблъсък баскетболистите на Васил Евтимов стигнаха до 13-ата си победа за сезона. Те имат и 9 загуби и остават четвърти на класирането. Ямболии са със 7-15 и заемат осмото място.

След разменени първа и втора четвърт, резултатът на почивката беше равен – 37:37. След това бургазлии бяха по-стабилни, поведоха с двуцифрена разлика и въпреки, че гостите натиснаха и се доближиха до три точки, Черноморец успя да удържи победата.

Георги Боянов записа 24 точки и 8 борби за победителите, 15 добави Тихомир Желев, а с 14 точки и 9 борби завърши Влатко Гранич. В игра за отбора влязоха седем баскетболисти.

За Ямбол, който беше в състав от осем състезатели, Джеремая Пейдж наниза 26 точки, а 13 точки и 6 борби добави Кръстан Кръстанов.