Лидерът в редовния сезон Рилски спортист записа първа победа в четвъртфиналните плейофи на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) след успех над тима на Ямбол с 91:68 (16:19, 29:11, 22:16, 24:22) в Самоков. Вторият двубой от серията, в която се играе до две победи, ще се състои в четвъртък, 5 май в Ямбол.

Мачът започна с равностойна първа четвърт, в която гостите взеха преднина от 19:16. Рилски спортист обаче изигра по-силна втора част и натрупа аванс от 15 точки до почивката – 45:30. Домакините поведоха с 27 точки три минути преди края на третата част при 67:40, а състезателите на Ямбол вкараха 6 безответни точки до 67:46 преди последните 10 минути. Баскетболистите на Рилски спортист обаче не позволиха на съперника да се доближи повече до финала и стигнаха до успеха.

Трей Портър реализира 18 точки за домакините и овладя 8 борби, Алекс Симеонов се включи с 14 точки и 7 борби, а Барет Бенсън завърши с 12 точки и 12 борби. За Ямбол Джеремая Пейдж бе най-резултатен с 18 точки, 3 борби и 2 асистенции, а Александър Матушев добави 11 точки.

Тимът на Черноморец отстъпи пред Спартак (Плевен) със 72:87 (18:28, 17:17, 20:24, 17:18) у дома в Бургас в друга среща от първия кръг на плейофите в НБЛ. Реваншът ще се играе на 5 май, четвъртък в Плевен, а ако се стигне до трети мач, той ще се проведе отново в Бургас.

Баскетболистите на Спартак стартираха много мотивирано, поведоха от самото начало и не изпуснаха водачеството до финала. След 8 минути игра плевенчани поведоха с 28:11, но Черноморец успя да намали до 10 точки при 18:28 след първата част. През втората състезателите на Спартак пак вдигнаха разликата до 17, а домакините намалиха до 35:45 на почивката. Гостите контролираха събитията на терена и след подновяването на играта, повеждайки с 22 точки при 65:43 в средата на третата четвърт. Бургазлии направиха добра серия до края периода и намалиха изоставането си до 55:69. Черноморец успя да намали до 7 точки пасива си при оставащи пет минути, но Спартак удържа щурма на домакините и ликува с победата като гост.

Най-резултатен за плевенчани беше Максим Корниенко с 26 точки и 11 борби, Николай Стоянов реализира 15 точки, а Божидар Аврамов – 13. Андрей Иванов завърши с 22 точки, 9 борби и 3 асистенции за Черноморец, а Евгени Хаджирусев отбеляза 15 точки и подаде 7 асистенции.

Четвъртфинални плейофи в Националната баскетболна лига за мъже, първи срещи: (играе се до две победи от три възможни мача)

Рилски спортист (Самоков) – Ямбол – 91:68 (16:19, 29:11, 22:16, 24:22)

*Рилски спортист води с 1:0 победи

Черноморец (Бургас) – Спартак (Плевен) – 72:87 (18:28, 17:17, 20:24, 17:18)

*Спартак води с 1:0 победи

Левски – Берое (Стара Загора) - 116:74 (35:20, 25:27, 31:13, 25:14)

*Левски води с 1:0 победи

утре: Балкан (Ботевград) - Академик (Пловдив)