Отборът на Рилски спортист победи Шумен със 108:56 (31:15, 31:19, 29:8, 17:14) като домакин в среща от десетия кръг на Националната баскетболна лига за мъже и остава непобеден в шампионата.

Десетата поредна победа за водения от старши треньора Людмил Хаджисотиров състав дойде по убедителен начин срещу по-неопитния тим на Шумен, който допусна девето поражение от 10 изиграни двубоя.

Рилски спортист водеше през целия мач, взе аванс от 31:15 след първата част, а на почивката резултатът бе 62:34. Преди последните 10 минути домакините дръпнаха с 91:42, а най-голямата разлика достигна 52точки.

Мирослав Васов беше най-резултатен за Рилски спортист със 17 точки и 4 борби. Брендън Браун отбеляза 14, а Алекс Симеонов добави 12 за успеха. Трей Портър се отчете с 11 точки и 8 борби, а още трима играчи на домакините завършиха с по 10 точки - Барет Бенсън, Ей Джей Хес и Васил Попов.

За Шумен Александър Милов вкара 15 точки и овладя 4 борби, а с 11 точки се включи Маркъс Майърс.

В другата среща от кръга в Националната баскетболна лига тази вечер Черноморец надви като гост Академик в Пловдив с 91:88 (22:16, 23:26, 23:21, 23:25) и постигна осмата си победа.

Пловдивчани бяха водени от помощник треньора Александър Груев, тъй като Йордан Янков пропусна мача заради неразположение. За Академик загубата беше шеста като тимът има и четири победи.

Двата състава направиха много оспорван и зрелищен сблъсък, в който гостите имаха преимущество в борбата под коша. Те взеха аванс от 22:16 след 10 минути игра, но с точна стрелба от далечно разстояние до почивката Академик изравни играта и отстъпваше само с 3 точки на почивката - 42:45. Домакините се държаха близо до противника и в третата четвърт, а преди последната част изоставаха с 5 точки - 63:68.

Крайният изход от двубоя бе решен в последните секунди от наказателната линия. Васил Бачев изравни за пловдивчани за 88:88 само 17 секунди преди края, а при оставащи 8 секунди Евгени Хаджирусев бе точен на два пъти за 90:88 за Черноморец. Последният кош бе дело на Уендел Люис пак от наказателната линия за 91:88 за гостите. За Академик не игра Адриян Секулов, а Черноморец беше без Кортни Белджър.

Най-резултатен за победата на бургазлии беше Уендел Люис с 27 точки. Георги Боянов направи "дабъл-дабъл" от 19 точки и 10 борби, а Евгени Хаджирусев вкара 14 точки.

За Академик Пловдив Васил Бачев завърши с 24 точки, 3 борби и 3 асистенции. Николай Титков изигра добър мач, реализира 20 точки и добави 9 асистенции.

В следващия кръг на 5 януари догодина Академик гостува на Берое в Стара Загора, Черноморец е гост на тима на Шумен, а Рилски спортист има мач в София срещу Левски.