Девойките на Рилски спортист направиха златен дубъл за този сезон, и след като спечелиха убедително Младежката лига, днес повториха успеха си и в шампионата на страната. Този факт едва ли ще учуди баскетболните специалисти, тъй като по време на цялата година те доминираха и в двете първенства, печелейки срещите си с разгромни разлики. Днес те надиграха Славия с 85:57 и станаха носителки на златните медали за втора поредна година в шампионата. През миналата година те станаха първи в Бургас, а тогава на финала те биха същия съперник със 75:44. В днешния финал историята общо взето се повтори като единствено имаше промяна в разликата в крайния резултат, пише bulgarianbasket.com.

Добрата игра на триото Стефка Николова, Тонка Тенчева и Анна-Мария Божкова се оказа недостатъчно дори за малко по-интересен и завързан финал. Николова вкара 19 точки (4 тройки), подаде 4 асистенции и отне 5 топки, а Божкова завърши с дабъл дабъл – 14 точки и 13 борби. Тенчева пък добави 15 точки (3 тройки) и хвана 4 борби. Те обаче получиха само малка подкрепа от страна на Мила Виденова – 7 точки и 6 борби, а останалите състезателки на Славия не успяха да се впишат в схемата добре. Повечето от тях са по-малки и само преди десетина дни станаха шампионки на България в по-долната възраст – кадетки до 16.

Стефка Митева бе абсолютен господар под двата коша, и след като хвана 17 борби, добави 20 точки, 5 „чадъра” и 2 асистенции при стрелба 10 от 12. Съвсем закономерно тя направи коефициент от 42, който я направи играч номер 1 на този финален турнир.

Христина Иванова, която в края стана избор за най-полезен състезател от името на треньорите на отборите-участници във финалите, добави 23 точки и 5 овладени топки. Еми Ушагелова вкара 16 точки и хвана 7 борби, а отличен финал изиграха също така неуморимата Виолина Кочева (13 точки и 6 асистенции) и винаги много полезната Вероника Джикова – 9 точки, 7 борби и по 2 асистенции и отнети топки.

Тази титла е втора за Рилски спортист като клуб в женското направление за тази година, а предстоят още две финални първенства - за мини-момичета до 12 (Варна - 12-18 юни) и момичета до 14 годишна възраст (Самоков - 27 юни-3 юли).

Без нито една смяна за целия мач русенският Дунав спечели срещу Черно море Одесос, при това убедително с 90:73 и завърши с бронзовите медали на финалите за девойки в София. Победата на възпитаничките на Емилиян Стоянов бе един вид реванш за допуснатата загуба от 60:72 в предварителната група срещу същия противник. След като паднаха с огромна разлика на полуфинала от големия фаворит Рилски спортист, явно Стоянов бе решил да съхрани силите на своите баскетболистки за този мач, в който шансовете им за успех бяха далеч по-големи. И тактиката му провървя, момичетата му изиграха най-добрия си мач днес и заслужено завършиха на трета позиция – един безспорен успех с оглед силната конкуренция за място в призовата тройка.