Отборът на Лукойл победи Балкан Ботевград с 80:78 точки в четвъртия мач от финалната битка за баскетболния трофей. По този начин „студентите“ изравниха серията на 2-2 успеха.

Домакините от Ботевград държаха титлата в ръцете си и можеха да я спечелят още тази вечер, но съперникът им успя да се справи със съпротивата в заключителните секунди и да стигне до решителен пети двубой.

Последният мач е в понеделник в Правец от 18.00 часа. Играе се до три победи от пет мача.

Срещата предложи изключително зрелищен баскетбол и се реши в последните секунди. "Студентите" играха без Дий Браун, който се оплаква от контузия.

Домакините започнаха по-добре срещата и след тройка на капитана си Павел Маринов поведоха с 16:8 точки. До края на частта обаче възпитаниците на Тони Дечев изравниха 16:16.

Втората част също беше много оспорвана. Вицешампионите успяха да поведат с 27:23, но след кош и наказателен удар на Педжа Стаменкович играчите на Балкан стигнаха до обрат - 35:33 на почивката.

Равностойната игра продължи и в третата четвърт, която завърши при резултат 54:54.

Драмата настъпи в последната част. Три минути преди сирената Лукойл имаше аванс от 73:69 след тройка на Христо Захариев.

37 секунди преди края Иван Лилов направи обрат за Балкан 76:75, след като се разписа от далечна дистанция, но в следващата атака Никола Драгович върна тройката и направи 78:76.

Лилов изравни 78:78 след два наказателни удара 12.6 секунди преди края. Последваха два фаула на Тери Смит за 80:78 за Лукойл, а в последната атака първо Лилов не успя от тройката, а след това и Стаменкович не реализира кош.

Балкан (Ботевград) - Лукойл Академик - 78:80 (16:16, 19:17, 19:21, 24:26)

Балкан: Николай Върбанов 11, Цветослав Острев 5, Иван Лилов 11, Павел Маринов 21, Вукота Павич 2 (Мартин Маринов 11, Педжа Стаменкович 7, Димитър Маринчешки 0, Милан Милованович 10)

Лукойл Академик: Христо Захариев 13, Никола Драгович 15, Тери Смит 16, Бруно Шундов 5, Крис Минков 6 (Веселин Веселинов 17, Димитър Димитров 2, Тенчо Банев 0, Николай Грозев 0, Александър Груев 6)/БТА