Женският ни национален тим по баскетбол съхрани шанса си за класиране на Евро 2009 с успех над Сърбия в Самоков със 75:68 точки. Воден от натурализираната сръбкиня Таня Чиров, отборът ни записа втора победа в своята група Д от евроквалификациите и ще играе в допълнителните пресявки догодина. Бившата състезателка на вече несъществуващия женски ЦСКА вкара 21 точки, от които 5 тройки и овладя 4 борби.

Пред полупразните трибуни на Арена Самоков и около 250 зрители баскетболистките на двата тима изиграха равностойно първо полувреме, което завърши при резултат - 34:35. Българките обаче натиснаха съперника и след 27:17 в третата част взеха преднина, която успяха да задържат до края.

Много полезни за победата освен Таня Чиров бяха Ева Гунева, която завърши с 16 точки и 9 борби, Ивелина Врачева отбелязала 15 точки и Милена Томова – 12 точки и 5 борби. Гергана Брънзова пък реализира 8 точки и овладя 12 борби, плюс 5 асистенции. Екатерина Димитрова пък пропусна срещата заради контузия. За Сърбия най-резултатна бе Миляна Мушович с 14 точки.

В другия мач от групата играят Гърция и Белгия.

„През януари имаме последен шанс на допълнителната квалификация. До тогава аз оставам начело на отбора. Доволен съм от представянето на момичетата. Проявиха малък героизъм, тъй като победихме силния отбор на Сърбия след четири поредни загуби, а четири от тях са контузени - Диана Найденова, Екатерина Димитрова, Милена Томова и Ивелина Вранчева. Ще се постарая да запазя ядрото на отбора до януари. Докато имаме и минимален шанс ще го преследваме докрай”, коментира пред БТА треньорът Николай Боруков.