Домакинът на Финалната осмица в турнира за Купата на България по баскетбол при мъжете Черноморец победи Рилски спортист със 75:73 (20:22, 17:8, 17:19, 21:24) с точна стрелба на Алекс Уандие три секунди преди края във втория полуфинал в "Арена Бургас" и се класира за финала в надпреварата за първи път след дългогодишна пауза.

startphoto.bg
12 снимки

За последно Черноморец спечели трофея през далечната 1975 година. Утре (неделя) бургазлии ще се изправят от 18:00 часа срещу Спартак Плевен в големия финал за Купата на България за 2024-а.

Двубоят предложи много емоции за зрителите, а най-голямата разлика не надвиши 13 точки. Гостите стартираха по-добре и поведоха със 7 точки в първите минути и след началната четвърт резултатът бе 22:20 в тяхна полза. Баскетболистите на Черноморец заиграха по-спокойно и реализираха 17 срещу само 8 точки за противника във втората част, за да си осигурят аванс от 37:30 на почивката.

Бургазлии държаха инициативата и след паузата, макар да позволиха скъсяване на дистанцията до 5 точки преди последните 10 минути - 54:49. В тях Черноморец първоначално увеличи преднината си до 13 точки след кош на Шон Смит за 64:51 при оставащи 6 минути, но последва силна серия за гостите от Самоков. Усилията им доведоха до изравняване 14 секунди преди края след два точни наказателни удара на Джон Флорвиъс за 73:73. Алекс Уандие обаче не сгреши при стрелбата си за 2 точки в решителния момент и донесе победата на Черноморец.

Състезателите, водени от старши треньора Васил Евтимов спечелиха борбата под коша (41-35), направиха и повече асистенции (19-12).

Шон Смит бе най-резултатен за домакините със 17 точки, 14 борби и 2 асистенции. Травис Макконико допринесе за успеха с 15 точки, 7 борби и 7 асистенции, а Ладариен Грифин отбеляза 14 точки. Заради контузия срещата пропусна един от основните състезатели на Черноморец Христо Захариев.

Чавдар Костов се отчете с 15 точки и 3 борби за Рилски спортист, а Алън Арнет добави 15 точки и 5 борби.