Домакинът на финалния турнир за Купата на България по баскетбол при мъжете Черноморец победи сребърния медалист от миналата година ЦСКА с 92:66 (12:19, 22:12, 27:12, 31:23) в последния четвъртфинален двубой в "Арена Бургас" и заслужи място в топ 4.

Воденият от старши треньора Васил Евтимов състав на Черноморец ще се изправи срещу Рилски спортист във втория полуфинал в утре (събота) от 19:00 часа, а преди това от 16:00 часа ще се играе мачът между Балкан и Спартак Плевен. Носителят на Купата на България за 2024-а ще бъде определен от 18:00 часа в неделя.

Двата отбора предложиха интригуващо първо полувреме за зрителите в "Арена Бургас". ЦСКА имаше 5 точки аванс след началните 10 минути игра и поведе с 8 след тройка на Васил Бачев на старта на втората четвърт. Домакините наваксаха изоставането си и обърнаха до 34:31 в своя полза на почивката.

"Червените" пак поведоха с 1 точка за кратко след паузата, но бургазлии заиграха по-добре и започнаха да трупат аванс, който достигна 19 точки в края на третата част - 61:43. Баскетболистите на Черноморец не изпуснаха инициативата до финала на мача, а ЦСКА не успя да намери начин да се противопостави. В последните минути бе отбелязана и най-голямата разлика в срещата от 27 точки. Домакините спечелиха борбата под коша (45-37) и направиха близо три пъти повече асистенции (23-8). Стелбата на състезателите на ЦСКА от далечна дистанция не спореше и те реализираха само 4 тройки.

Травис Макконико допринесе за успеха на тима от Бургас с 15 точки и 4 борби. Андрей Иванов отбеляза 11 точки и 6 борби, а по 10 точки вкараха Христо Захариев и Шон Смит, като вторият добави 8 борби и 8 асистенции.

За ЦСКА, който преди година отстъпи във финала на турнира срещу Левски в София, Александър Радукич завърши с 16 точки и 7 борби, а Васил Бачев се включи с 14 точки.