Балкан Ботевград победи ЦСКА с 85:70 (27:21, 14:19, 24:16, 20:14) в третата среща от полуфиналната серия в Националната баскетболна лига. Така ботевградчани повеждат с 2-1 победи, след като надвиха "армейците" в първия мач в столицата.

В първата четвърт ботевградчани контролираха нещата, а в последните секунди Христо Захариев вкара фамозна тройка зад централната линия, за да даде преднина от шест точки на гостуващия тим - 27:21.

"Армейците" направиха по-добра втора част и дори успяха да обърнат резултата за кратко. В края на десетте минути обаче Балкан все пак стигна до минимална преднина - 41:40.

Ботевградчани изиграха много силна трета четвърт. Те поеха контрол над срещата и преднината им дори стигна до 10 точки, в крайна сметка последната четвърта част започна при резултат 65:56 в полза на Балкан. Там баскетболистите на Балкан не оставиха шансове на "армейците" и затвориха срещата убедително.

Най-резултатен бе Пол Джаксън с 21 точки, 4 борби и 3 асистенции. Брендън Йънг пък от състава на ЦСКА записа 20 точки, 4 борби и 4 асистенции, но дори това не успя да спаси столичаните.

start-photo.bg
48 снимки

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ (21:27):

Ботевградчани поведоха в срещата със седем бързи точки на Адел. Брендън Йънг обаче отговори и записа четири точки на сметката си, а "армейците" успяха да изравнят до 9:9. Балкан още веднъж взе водачеството около пет минути преди края на първата част. Неуспешно нападение на ЦСКА пък даде шанс на Христо Захариев да покачи преднината на ботевградчани на четири точки - 15:11.

ЦСКА успя да стигне до равенство 15:15, но след това Денг Адел отново изведе гостите напред. Адел започна ударно с 12 точки и една борба в рамките на първите седем минути от двубоя, а Балкан поведе с 20:15. Невероятно изпълнение на Христо Захариев увеличи преднината на Балкан на шест точки - 27:21. Той вкара тройка зад централната линия със сирената.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ (19:14):

Брендън Йънг бързо се превърна в най-резултатния баскетболист на ЦСКА. Той записа 8 точки и 2 асистенции, а "армейците" намалиха изоставането си на три точки - 26:29. Пол Джаксън опита тройка, но топката не попадна в коша. Йънг допусна няколко нетипични грешки, а нещата в нападението на Балкан се получаваха и ботевградчани поведеха с 33:26.

ЦСКА влезе в много добра серия, а успешно нападение на Таменанг Чо доведе до равенство - 35:35. След това Денг Адел сбърка, а пък от другата страна Сотиров опита тройка, но не успя да я вкара. Така равенството остана две минути преди края на втората четвърт. "Армейците" взеха лидерството след нови две точки на Чо - 38:37. Мартин Сотиров извърши нарушение с една секунда оставаща на часовника. Пол Джаксън вкара само един от наказателните удари, което бе достатъчно Балкан да приключи първото полувреме с преднина от 41:40.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ (16:24):

Отборът на Балкан натисна газта след паузата и в откривашите минути от второто полувреме нанесе серия от 2:10 в своя полза, чрез която дръпна в резултата с най-голямата си преднина до този момент - девет точки при 42:51. Продължиха грешките в атака на "армейците", а Балкан продължи да води с 54:46. Таменанг Чо намали изоставането на 49:54 след два точно изпълнени наказателни удара, след това той блесна и в дефанзивен ллан.

Американският гард на Балкан Пол Джаксън отговори с две точки, покачващи неговия актив на 13 през срещата. Разликата между двата тима се покачи на десет точки след страхотна тройка на Павлин Иванов - 63:53 в полза на ботевградчани. Брандън Йънг върна три точки от другата страна, преди Пол Джаксън да оформи резултат 56:65 след края на третия период.

ЧЕТВЪРТА ЧЕТВЪРТ (14:20):

Преднината на Балкан се увеличи на 12 точки - 70:58. Христо Захариев отново бе точен от тройката, за да увеличи преднината на ботевградчани на 75:58. Алекс Симеонов вкара едва четвъртата тройка за ЦСКА и лично първа за него. Веднага след това той още веднъж бе точен за тройка и направи резултата 64:77. Пол Джаксън и Мануел Суарес пък поддържаха убедителната преднина на Балкан, която достигна 13 точки при 68:81 с оставащи около две минути до финалната сирена.

FT БК ЦСКА - БК БАЛКАН 70:85