Спартак Плевен се класира на финала за Купата на България по баскетбол при мъжете след успех над шампиона Балкан със 76:60 (20:15, 16:20, 18:15, 22:10) в първия полуфинален двубой в "Арена Бургас", където се провеждат мачовете от топ 8 на турнира.

lap.bg
22 снимки

Воденият от старши треньора Любомир Минчев тим ще се изправи в спор за трофея в неделя срещу победителя от срещата между домакина Черноморец и Рилски спортист във втория полуфинал, който предстои днес от 19:00 часа. За последно баскетболният отбор от Плевен игра финал за Купата на България през 1996 година под името Плама Плевен и триумфира в състезанието.

Двата тима изиграха сравнително равностоен сблъсък в "Арена Бургас", преминал с леко превъзходство на плевенчани, до последната четвърт, в която Спартак напълно овладя събитията. Балкан изоставаше само с точка на почивката - 35:36, а след 30 минути игра резултатът бе 54:50 в полза на състава от Плевен.

Ботевградчани се държаха близо до противника до средата на четвъртия период, когато Спартак започна да увеличава аванса си. При оставащи четири минути разликата стана 10 точки, за да достигне в края до 16 точки, фиксирани с тройка на Константин Тошков.

Баскетболистите на Спартак Плевен отбелязаха 15 тройки срещу само 4 за тези на Балкан, които пропуснаха и 12 от 24 стрелби от наказателната линия.

Родни Първис се отличи с 30 точки, 2 борби и 2 асистенции за победителите, а Константин Тошков допринесе с 12 точки и 2 борби. Алекс Ломакс завърши с 11 точки и 2 асистенции.

За Балкан Йордан Минчев реализира 14 точки, 12 борби и 2 асистенции, докато Мартин Сотиров и Майки Диксън вкараха по 11 точки./ БТА