Левски Лукойл победи Рилски спортист в Самоков с 87:79 (20:20, 25:19, 21:26, 21:14) и поведе с 2:0 успеха във финала на НБЛ. В серията се играе до четири победи в седем мача, a третата среща е на 24 май от 19:00 часа в столичната зала "Универсиада".

Двата отбора изиграха втори пореден равностоен мач. На почивката гостите водеха с 45:39, а след края на третата част домакините намалиха пасива си само на точка - 65:66.

"Сините" направиха серия от 11:2 в началото на последната четвърт, натрупаха преднина от 11 точки (77:66) и удържаха аванса си до края.

Столичани започнаха по-добре двубоя, но в края на първата четвърт допуснаха да бъдат настигнати за 20:20. Играчите, водени от Константин Папазов, обаче бяха по-напористи и до почивката натрупаха 6 точки аванс. Самоковци не се отказаха и наваксаха 5 точки от изоставането си, за да влязат в последната четвърт само с точка изоставане. Гостите нанесоха своя удар в последната четвърт и спечелиха важно предимство преди следващите два мача от серията.

Домакините имаха ужасяващ ден от линията за наказателен удар, като вкараха само 17 от 27 възможности. Не вървеше и стрелбата от тройката - 7 от 24. За сметка на това съперникът им вкара 17 от 20 наказателни удара.

Тайрън Бразелтън, Данило Тасич и Кийт Бенсън бяха в основата на успеха на Левски Лукойл. Бразелтън завърши с 20 точки, 5 борби и 6 асистенции. Тасич наниза 17 точки и добави 12 борби за поредния си "дабъл-дабъл", а Бенсън вкара 16 точки. С по 12 точки се отличиха капитанът Чавдар Костов и Йордан Минчев.

Нико Карвачо, който преди началото на срещата получи приза си за играч на месец април в НБЛ, изигра силен мач за Рилски спортист и вкара 20 точки, 17 точки добави капитанът Златин Георгиев, а Тихомир Желев се отличи с 12. Макар и с контузия в игра се появи и Алекс Симеонов.

Серията се мести в София. Първото домакинство на Левски Лукойл е на 24 май, а второто - на 26, като и двата мача ще бъдат излъчени директно от зала "Универсиада".