Националният отбор на България по баскетбол за жени отстъпи пред Финландия с 65:75 (24:23, 11:10, 8:17, 22:25) като домакин в „Арена Самоков“ в двубой от първия кръг в група В на квалификациите за Европейското първенство през 2025 година.

В другата среща от групата Унгария се наложи у дома над Словения със 70:51 (25:19, 15:9, 18:9, 12:14) и така излезе начело във временното класиране пред тима на Финландия. Българките заемат третото място, следвани от словенките.

Новият селекционер на България Таня Гатева, за която мачът бе дебютен начело на отбора, избра в титулярния състав срещу финландките да започнат капитанът Борислава Христова, Ива Костова, Карина Константинова, Деница Манолова и Александра Петрова.

Националките вложиха много усилия в срещата, имаха превъзходство през по-голяма част от първото полувреме, но по-слаба трета част наклони везните в полза на Финландия. Българките направиха по-малко грешки (13-24), но загубиха борбата под коша (29-46).

След равностойна първа четвърт, България поведе с 31:25 в средата на втория период благодарение на точни стрелби на Ива Костова, Габриела Николова и Борислава Христова и до почивката задържа преднина от 35:33. Христова натрупа 11 точки за първите 20 минути, а по 7 точки имаха Ива Костова и Златка Маданкова.

Гостите започнаха по-добре второто полувреме и възползвайки се от зачестилите пропуски на българките, направиха обрат до 50:43 в своя полза преди четвъртата част. Гостите продължиха да водят играта в следващите моменти и малко повече от пет минути преди края на двубоя се откъснаха с 15 точки при 63:48, фиксирани с тройка на Авак Куйер.

Българките не се отказаха и със страхотна серия от 10:0 стопиха до 5 точки изоставането си. Габриела Николова отбеляза 2, а Борислава Христова добави още общо 8 точки и националките се доближиха до 58:63 при оставащи четири минути и половина в мача. Съставът на Финландия обаче не позволи да се стигне до изравняване и ликува на финала.

Борислава Христова бе над всички за България с 27 точки, 5 борби и 4 асистенции за 36 минути на терена. Ива Костова завърши с 12 точки, а 8 точки и 4 борби добави Габриела Николова.

За Финландия най-резултатна бе Авак Куйер с 27 точки и 11 борби, а Лота-Май Лахтинен реализира 11 точки, 9 борби и 5 асистенции.

В следващия си мач от настоящия квалификационен прозорец националките ще гостуват на Словения в Любляна на 12 ноември. /БТА