Отборът на Ямбол нанесе първа загуба на Рилски спортист от началото на сезона след успех с 86:80 (15:19, 22:20, 19:24, 30:17) като домакин в зала „Диана“ в Ямбол в мач от 19-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Самоковци приключиха серията си от 17 поредни победи в шампионата, но остават начело във временното класиране, докато Ямбол вече заема осмо място с актив 6-11.

Съперниците изиграха оспорван двубой, преминал на няколко пъти през размяна на водачеството. Гостите взеха аванс от 4 точки - 19:15 след 10 минути игра, но баскетболистите на Ямбол направиха по-добра втора четвърт почти до края на първото полувреме, когато Рилски спортист отново излезе напред с 2 точки при 39:37.

Самоковци владееха инициативата след почивката и дръпнаха с 63:56 преди последните 10 минути. Домакините обаче стигнаха до обрат за 69:67 след тройка на Трей Сампсън при оставащи 6 минути и половина, а нова с тройка на Иван Лилов четири минути и половина преди края поведоха със 78:71. Опитите на гостите да си върнат водачеството не дадоха резултат и Ямбол ликува с победата.

Трей Сампсън бе най-резултатен за домакините с 25 точки, 5 борби и 3 асистенции, а Лилов добави 23 точки, 4 борби и 7 асистенции.

За гостите Чавдар Костов завърши с 22 точки и 2 борби. По 18 точки вкараха Брандън Рандълф и Димаджио Уигинс, който добави и 12 борби.

Рилски спортист ще посрещне Спартак Плевен, а тимът на Ямбол ще гостува на ЦСКА в София в следващия кръг от НБЛ на 8 февруари.

Отборът на Берое победи Левски със 78:71 (22:22, 12:22, 20:7, 24:20) като домакин в Стара Загора и записа осмия си успех от началото на сезона. „Сините“ допуснаха седма загуба от 17 изиграни мача.

След равностойна първа четвърт, гостите овладяха инициативата през втората част и поведоха с 44:34 на почивката. Левски увеличи аванса си до 11 точки при 49:38, фиксирани с кош на Джон Флорвиъс, но допусна обрат до 54:49 в полза на Берое минута преди края на третата четвърт и старозагорци дръпнаха с 54:51 преди заключителните 10 минути.

Последната част бе доста оспорвана, като след два точни наказателни удара на Лъчезар Димитров Левски дръпна с 69:68 при оставащи малко повече от 2 минути в мача, но нова серия на Берое доведе до 76:69 и домакините стигнаха до успеха.

Дариъс Хол бе най-полезен с 24 точки и 8 борби, Келси Барлоу завърши с 19 точки, 7 борби и 6 асистенции, а Александър Тодорович се включи с 15 точки и 10 борби.

Златин Георгиев реализира 19 точки и 9 борби за „сините“, а Асен Великов добави 18 точки.

На 8 февруари за Левски предстои домакинство на Академик Пловдив, а Берое почива в следващия кръг.

БТА / Автор: Кремена Младенова