Балкан надигра Академик Пловдив с 80:73 (23:15, 22:19, 14:17, 21:22) като домакин в Ботевград и поведе с 1:0 победи в четвъртфиналната серия от Националната баскетболна лига за мъже. Играе се до два успеха от три възможни мача. Реваншът е на 6 май, петък в Пловдив. Вторите срещи в останалите три четвъртфинални двойки ще се играят ден по-рано.

Домакините поведоха с 23:15 след 10 минути игра и не изпуснаха водачеството до края, като надделяха и в борбата под двата коша. Баскетболистите на Академик се доближиха на 3 точки от ботевградчани в началото на втората четвърт, но със серия от 8:0 тимът на Балкан пак покачи разликата, която стигна до 16 точки при 45:29 минута преди почивката. В оставащото време пловдивчани реализираха 5 безответни точки и намалиха до 34:45. Гостите стопиха пасива си до 51:59 в третата част, но воденият от треньора Небойша Видич удържа опитите за обрат на противника.

Петима състезатели на Балкан реализираха 10 и повече точки. Амад Рори завърши със 17 точки, 6 борби и 5 асистенции. Дерик Маркс се включи с 15 точки, 4 борби и 4 асистенции, а Димитър Димитров добави 13 точки, 8 борби и 3 асистенции. За Академик Пловдив най-резултатен беше Тони Гуджино с 20 точки и 3 борби.