Балкан победи шампиона Левски с 80:69 (20:16, 16:15, 26:24, 18:14) в дербито от деветия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Възпитаниците на Небойша Видич стигнаха до успеха със силна серия в края на третата част и в последните 10 минути удържаха аванса си. Двубоят беше доста оспорван и белязан от много обрати.

В класирането на НБЛ "сините" са втори в НБЛ с актив от 7 победи и 3 загуби, но имат мач повече, а ботевградчани са с 6-3 на четвъртата позиция.

"Зелените" постигнаха трета победа над съперника този сезон. Първите две дойдоха в мачове от Деласпорт Балканската лига.

Днешната среща беше последна от първия етап в първенството като всички останали мачове се изиграха през миналата седмица. Втората фаза започва на 29 декември.

Двата отбора изиграха оспорвано първо полувреме, а на почивката домакините имаха минимален аванс от 36:31.

В третата четвърт играчите на Балкан вкараха 10 безответни точки и от 49:50 обърнаха до 59:50, а малко след това с тройка на Дивон Уошингтън преднината им достигна 62:52.

В последните 10 минути домакините поддържаха разликата между 7 и 9 точки в своя ползва и стигнаха до крайния успех. Най-голямата преднина на Балкан в мача беше 13 точки след кош на Тавин Тибодо за 80:67 56 секунди преди сирената.

Дерик Маркс беше най-резултатен за Балкан с 16 точки и 8 асистенции. Дивон Уошингтън вкара 15 точки, Димитър Димитров записа 14 точки, а с 12 точки и 7 асистенции се отличи Калил Дюкс.

За Левски Венцислав Петков реализира 20 точки и спечели 5 борби, Марио Литъл добави 18, а с 15 точки се отличи Илайджа Лонг.

В следващия кръг на 30 декември Балкан отново е домакин като приема Ямбол.