Шампионът Балкан победи ЦСКА с 80:71 (15:16, 28:17, 21:14, 16:24) като домакин в Ботевград във втората среща от полуфиналния сблъсък между двата тима в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и изравни резултата в серията на 1:1 успеха.

Играе се до три победи от пет възможни мача, като следващите два ще се състоят в София на 17 и 19 май. При равенство 2:2 победи, Балкан ще бъде домакин в петия решителен двубой на 22 май.

Началото на срещата в „Арена Ботевград“ бе много оспорвано, преди домакините да се откъснат с по-голяма разлика в последните 3 минути от първото полувреме. Гостите водеха с 33:28, но Балкан осъществи серия от 15 безответни точки за аванс от 43:33 на почивката.

Ботевградчани започнаха второто полувреме в същия ритъм и вдигнаха разликата до 20 точки, възползвайки се от по-добрата си стрелба за 3 точки. ЦСКА опита да намали изоставането си, но Балкан задържа преднина от над 13 точки и преди последните 10 минути резултатът бе 64:47.

В заключителните моменти „червените“ на няколко пъти се доближиха на 9 точки от противника, последно при 66:75 две минути и половина преди края на срещата. Николаос Дипларос вкара тройка за Балкан и отново увеличи разликата, а при оставащи 40 секунди Брандън Йънг също реализира 3 точки, скъсявайки пасива на гостите до 71:78, но до обрат не се стигна и победата отиде на сметката на Балкан. Най-голямата преднина на шампионите бе 22 точки.

Мануел Суарес изигра отличен мач за домакините и завърши с 22 точки, 11 борби и 2 асистенции, а Дипларос се отчете с 14 точки и 3 борби. Павлин Иванов вкара 13 точки за успеха, а Христо Захариев добави 11. Димитър Димитров не се появи в игра.

За ЦСКА най-резултатен бе Таменанг Чо с 19 точки, 12 борби и 2 асистенции, а Брандън Йънг се включи с 16 точки, 3 борби и 4 асистенции. Венцислав Петков и Драган Зекович не взеха участие в мача.

БТА / Автор: Кремена Младенова