Балкан победи гостуващия Спартак Плевен с 85:79 (14:13, 30:21, 26:15, 15:30) в среща от 11-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Отборът от Ботевград записа пети пореден успех в НБЛ, който обаче не дойде лесно. Гостите от Плевен успяха да стопят пасив от 26 точки до 4, но все пак Балкан удържа успеха в края.

Това беше общо седма победа за тима на Балкан, който има и 3 загуби и заема трета позиция. Спартак е с актив 2-8, наравно с Черно море Тича, който днес загуби след продължение от Ямбол. В следващия кръг на 12 януари Балкан гостува на четвъртия Берое.

Балкан водеше с 10 точки на почивката - 44:34, след като във втората част направи серия от 12:1, за да вземе аванс от 13 точки при 38:25 две минути преди края на първото полувреме.

Второто полувреме започна силно за ботевградчани, които взеха контрола на мача и в края на третата част разликата стигна до 70:44. Силно в този момент за Балкан се включи Крис Минков и центърът Балабан. Плевенчани имаха по-добро начало на последната част, което им позволи да свалят под 20 точки пасива си. Гостите вкараха 4 поредни тройки в последния период, в който постепенно намаляваха изоставането си.

22 секунди преди края разликата падна на 4 точки при 81:77, след като плевенчани взеха няколко борби в нападение. Двата тима си размениха по един кош, но победата остана в ръцете на Балкан.

По 18 точки за победата записаха Дарко Балабан и Крис Минков. Сиани Чеймбърс вкара 13, с 12 точки се отличи Тауан Аджий, а с 11 завърши Димитър Димитров.

Традиционно силно за плевенчани игра Димитър Маринчешки, завършил с "дабъл-дабъл" от 22 точки и 11 борби. Николай Маринов завърши с 15 точки, а 12 добави брат му Мартин. С 11 точки се отличи Любен Пасков. В следващия кръг на НБЛ Балкан ще се изправи в дерби срещу Берое като гост, а Спартак почива.