Шампионът Балкан Ботевград победи драматично лидера в класирането Левски Лукойл със 76:73 (30:17, 20:23, 7:19, 19:14) в дерби-срещата от седмия кръг на Националната баскетболна лига за мъже.

Възпитаниците на Йовица Арсич пропиляха аванс от 20 точки, но все пак стигнаха до успеха с късен кош на Джордън Калахан, с което нанесоха първа загуба за сезона на столичани.

Ботевградчани започнаха силно и в средата на първата четвърт водеха с 16:5, след което продължиха да изграждат преднината си, която достигна до 48:28 три минути преди почивката.

Последваха силни минути за Левски Лукойл, който със серия от 24:2 успя да обърне до 52:50 в третата част, а в последствие дори дръпна с 59:54.

В последната част играта продължи с няколко смени на водачеството. Крис Минков наниза тройка за 73:70 за гостите 24 секунди преди края, но с 3 наказателни удара 12.3 секунди преди сирената капитанът Асен Великов изравни. В следващата атака Калахан вкара тройка от голямо разстояние секунда преди края, а в последствие Венцислав Петков пропусна от ъгъла на полето и Балкан спечели.

Крис Минков беше лидер за шампионите с 15 точки, 5 борби и 4 асистенции, а Дейшон Райт и Марко Радонич добавиха по 12 точки.

За Левски най-резултатен беше Петков с 21 точки. Куон Чийтъм завърши с 16 точки, а Великов допринесе с 14 точки, 8 асистенции и 5 борби.

"Феновете могат да бъдат доволни, защото стана много интересен мач. Състезателите и от двата отбора, колкото и грешки да направиха, оставиха сърцето си на игрището. Имахме добра преднина, но загубихме концентрация в третата част. Със сигурност трябва да намалим грешките", коментира Арсич.

Наставникът на "сините" Константин Папазов похвали отбора си, въпреки загубата.

"Момчетата оставиха сърцата си. Балкан имаше спортния шанс, но ние се борихме до последно и смятам, че няма от какво да се срамуваме. На почивката казах на играчите ми, че трябва да играят за имената си. Успяхме от 28:48 да стигнем до 59:54 в наша полза. В последната част получихме доста тройки. Направихме някои грешки в края, можеше и да спечелим, но така е трябвало да стане", каза Папазов.

В другия двубой от челото на класирането Берое спечели срещу гостуващия Рилски спортист (Самоков) с 90:86 (22:27, 24:21, 29:20, 15:18) и остана на второ място с 13 точки, колкото имат лидерът Левски и третият Балкан.

Остин Прайс наниза 22 точки за домакините, а за гостите с 18 точки се отличи Брендън Браун.

Димитър Маринчешки записа "дабъл-дабъл" с 16 точки и 10 борби и помогна на Спартак (Плевен) да надделее над гостуващия Черноморец (Бургас) с 96:91 (20:16, 24:22, 26:24, 26:29).

Джамаал Кинг направи силен мач за бургазлии с 29 точки, 8 асистенции и 7 борби.

Ямбол остана на дъното след поражение от гостуващия А1 Академик (София) с 83:84 (23:19, 21:28, 20:14, 19:23).

Капитанът Николай Грозев беше най-добър за победителите с 18 точки и 8 борби.

Александър Матушев вкара 22 точки, а Петър Вукович завърши с 19 точки и 12 борби, но това не беше достатъчно за домакините.