Отборът на Балкан (Ботевград) пропиля преднина от 24 точки, но все пак победи като гост Левски Лукойл с 81:80 в зала "Универсиада" в първа среща от четвъртфиналите в турнира за Купата на България по баскетбол за мъже. Реваншът е на 16 януари в Ботевград.

Възпитаниците на Небойша Видич изиграха страхотно първо полувреме, а в средата на втората част поведоха с 24 точки разлика при 38:14 и 41:17. На почивката играчите на Балкан имаха аванс от 51:33.

Баскетболистите на Левски Лукойл изиграха страхотна трета част и успяха да намалят пасива си на 64:67 преди финалните 10 минути. В тях играчите на Константин Папазов дори стигнаха до пълен обрат след тройка на Божидар Аврамов за 80:78 две минути преди сирената. балкан стигна до успеха след тройка на Павел Иванов 28 секунди преди края.

Последва таймаут, след който Патрик Рембърт загуби топката, а Балкан имаше нападение. В него обаче гостите не успяха да вкарат, а 1.5 секунди преди сирената и топка за Левски, домакините не успяха да реализират и така Балкан спечели мача.

18 точки за победителите вкара Брендън Браун, който направи и 11 асистенции, с 16 точки се отличи националът Венцислав Петков, а по 9 вкараха Крис Минков, Микаел Хопкинс (12 борби) и Александър Гаврилович.

За Левски Лукойл страхотен мач изигра Патрик Рембърт, който завърши с 32 точки. Калоян Иванов записа 13, а брат му Деян - 10 точки./БТА

Резултатите от първите срещи в четвъртфиналите в турнира за Купата на България по баскетбол (мъже):

Левски Лукойл - Балкан (Ботевград) - 80:81 (11:25, 22:26, 31:16, 16:14)

Рилски спортист (Самоков) - Берое (Стара Загора) - 67:78 (15:26, 15:17, 20:22, 17:13)

Академик (София) - Спартак (Плевен) - 83:68 (26:19, 15:13, 20:18, 22:18)

Академик Бултекс 99 (Пловдив) - Ямбол - 95:78 (26:14, 15:32, 26:14, 28:18)

Реваншите са на 16 януари. Финалът на турнира ще бъде на 2 март в "Арена Асарел" в Панагюрище.