Отборът на Берое (Стара Загора) победи Спартак с 97:81 (25:26, 19:17, 22:16, 31:22) като гост в Плевен в мач от 14-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Успехът бе шести от 13 мача за старозагорци, които използваха само шестима баскетболисти в срещата, а тимът на Спартак допусна пета поредна и общо шеста загуба от началото на сезона.

Съперниците изиграха оспорвано първо полувреме, в което плевенчани имаха точка аванс след 10 минути игра при 26:25, а на почивката Берое водеше с 44:43. Домакините дръпнаха с 23:13 при оставащи по-малко от 4 минути до края на първата част, но старозагорци наваксаха изоставането си. Пак Спартак се откъсна с 37:30 в средата на втората четвърт, но гостите изравниха след серия от 7 безответни точки. Берое натрупа преднина от 7 точки след почивката до 66:59 преди последните 10 минути, а до края на мача най-голямата разлика достигна 22 точки.

Дариъс Хол игра пълни 40 минути и бе най-полезен за гостите от Стара Загора с 35 точки, 5 борби и 2 асистенции, а Александър Тодорович се включи с 22 точки, 17 борби и 2 асистенции. Николай Маринов вкара 14 точки за Спартак, а Николай Стоянов добави 13.

Академик Пловдив надигра тима на Ямбол със 79:71 (12:12, 23:13, 26:19, 18:27) като домакин в друга среща от кръга. Победата бе трета поредна и общо четвърта за пловдивчани, които имат и девет поражения. Отборът на Ямбол е със същия актив от четири успеха и девет загуби.

Началото на двубоя бе равностойно, но домакините натрупаха 10 точки преднина до почивката при 35:25. В третата част разликата достигна 18 точки, а баскетболистите на Академик увеличиха аванса си до 61:44 преди последните 10 минути и не допуснаха обрат до финала на мача.

Тайлър Криймър бе най-резултатен за победителите с 19 точки, 6 борби и 2 асистенции, а Васил Бачев допринесе с 14 точки и 3 борби. За състава на Ямбол Иван Лилов завърши с 15 точки, 2 борби и 4 асистенции.

35 снимки

Отборът на Шумен постигна третата си победа от 13 мача от началото на сезона в НБЛ след като надделя като домакин над Черно море Тича с 82:78 (26:21, 19:16, 24:24, 13:17). Варненци продължават с баланс от четири успеха и осем поражения.

Домакините взеха аванс в от 5 точки в края на първата четвърт и задържаха водачеството до края на двубоя, въпреки че баскетболистите на Черно море Тича имаха превъзходство в борбата под коша (47-39). Шумен дръпна с 45:37 на почивката, а след равностойна трета част, резултатът бе 69:61.

Георги Кендеров и Джавонте Елис поведоха тима на Шумен със съответно 23 и 21 точки. Кендеров добави 8 борби и 3 асистенции, а Елис – 6 борби. За гостите от Варна Ейвърил Угба се отличи с 31 точки и 19 борби, а Лъчезар Тошков завърши с 22 точки, 2 борби и 2 асистенции, вкарвайки единствените 4 тройки за Черно море Тича в срещата.

В следващия 15-и кръг тимът на Академик Пловдив ще приеме Черно море Тича на 14 януари, а същия ден Спартак Плевен ще гостува на Черноморец в Бургас. Берое ще бъде домакин на Шумен на 15 януари, а отборът на Ямбол почива.

Автор: Кремена Младенова/БТА