Шампионът Лукойл Академик постигна победа като домакин над Левски с 81:76 (26:12, 24:16, 20:23, 11:25) точки в първия мач от финала на Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Играе се до три победи от пет мача. Втората среща е на 26-ти май от 18.00 часа отново в Правец.

Домакините убиха интригата в двубоя още след първите 10 минути и като цяло показаха много по-добра игра от „сините” в защита и нападение. Освен това „студентите” имаха отличен процент стрелба от средно и далечно разстояние и още в средата на втората част водеха с 25 точки разлика.

Мачът започна с предимство за баскетболистите на Левски, които поведоха с 10:4 след първите четири минути. Последваха обаче изключително слаби пет минути за гостите, които не отбелязаха нито една точка, докато Лукойл вкараха 13 поредни и поведоха с 17:10.

Преднината на шампионите продължи да се покачва и в края на частта вече бе цели 14 точки - 26:12.

Втората част продължи с голямо предимство за Лукойл Академик. Отборът поведе с 25 точки - 40:15 в средата на частта, а на полувремето домакините имаха аванс от 22 точки - 50:28.

След подновяването на играта състезателите на Йовица Арсич водеха с 23-24 точки, а Левски не успяха да намерят противодействие.

Освен това с по 4 лични нарушения в състава на „сините” бяха Стефан Георгиев и Златин Георгиев, които обаче успяха да завършват мача.

Преди последните 10 минути Лукойл Академик водеше с 19 точки - 70:51.

В последната част шампионите намалиха оборотите и гостите успяха да намалят пасива си. "Сините" направиха серия от 16:0 и губеха само със 7 точки - 71:78 преди последните две минути на двубоя.

До края Божидар Аврамов вкара един наказателен удар, а кош реализира Тенчо Банев и разликата стана 10 точки - 81:71.

Арън Харпър вкара кош и фаул за 74:81, а след това точен бе и Доналд Коул за крайното 81:76 за Лукойл Академик. Левски спечели последната част с 25:11 точки, но не успя да стигне до обрат.

За Лукойл Академик силно играха капитанът Тодор Стойков с 18 точки, Брендън Хийт добави 16 точки, 8 асистенции и 5 борби. За Левски най-полезен бе Арън Харпър с 34 точки.