Баскетболният ни шампион ЛукОйл Академик си изкара яда от загубата преди седмица в Рига на Артланд Драгонс и буквално отнесе немския тим в зала „Универсиада” със 109:65 точки.

Победата пък ще остане в историята на „студентите” като една от най-убедителните в евротурнирите, най-голямата разлика дори достигна 47 точки. Това бе и първи успех за ЛукОйл в купа УЛЕБ. Двубоят започна повече от отлично за българите, които поведоха с 32:24 точки още след 10 минути игра. Сръбският старши треньор Желко Лукаич започна в състав: Тодор Стойков, Ристе Стефанов, Перо Антич, Мурило да Роса и новият плеймейкър Уили Дийн. Именно благодарение на изключително мотивираната игра на титулярната петица Академик установи контрол върху срещата и не го изпусна до края.

Най-резултатни за българския шампион бяха македонецът Перо Антич с 24 точки, 3 борби и 5 асистенции и Ненад Чанак с 23 точки и 7 борби. Уили Дийн и Донта Смит реализираха по 16 точки всеки. Американецът Дийн записа и впечатляващите 12 асистенции, а Донта Смит освен страхотни забивки, демонстрира и борбеност. Той овладя 9 борби и подаде 8 асистенции. Капитанът Тодор Стойков остана с 3 точки, след като не се появи на терена след смяната му в края на първата част.

За германския тим Терънс Томас и Ламонт Макинтош отбелязаха по 11 точки.

През втората четвърт домакините продължиха да диктуват събитията на терена, поддържаха голяма преднина, която достигна 21 точки след тройка на Ристе Стефанов - 62:41 точки. При този резултат двата тима се оттеглиха на почивка.

През първото полувреме отлично се включиха резервите Ненад Чанак и Донта Смит, които вкараха по 10 точки, а Смит впечатли публиката с атрактивните си забивки. Едно от най-хубавите изпълнения на вечерта пък бе забивка на Перо Антич с една ръка от въздуха след подаване на гарда Дийн. Антич буквално се катапултира от паркета и втрещи зрителите, които бяха изпълните зала „Универсиада”.

През второто полувреме ЛукОйл Академик непрекъснато точната стрелба от зоната за три точки (12/27). След третата част преднината на домакините бе 36 точки - 84:48 точки.

Още в началото на последната четвърт бе премината и границата от 40 точки разлика - 92:52 в 34-та минута. След това мачът се доиграваше. Желко Лукаич даде доста игрово време на младока Чавдар Костов, а на терена не се появи националният център Тенчо Банев и друг от новите попълнения Петрослав Зафиров.

Най-голямата разлика достигна 47 точки при 105:58 три минути преди края, а последният сигнал дойде при 109:65 за Лукойл Академик.

В следващия кръг ЛукОйл Академик гостува на италианския Бенетон Тревизо.

Състави:

Лукойл Академик: Уили Дийн 16, Ристе Стефанов 12, Мурило да Роса 12, Перо Антич 24, Тодор Стойков 3 (Донта Смит 16, Ненад Чанак 23, Стевин Смит 3, Чавдар Костов 0)

Артланд Драгонс: Джон Голдсбъри 5, Адам Чъб 9, Терънс Томас 11, Ламонт Макинтош 11, Мат Фрейдж 8 (Дирк Мадрих 6, Дариъс Хол 3, Ърл Роулънд 1, Ян Родевалд 8, Пол Джонсън 0, Хенрик Файст 3)

съдии: Христос Мастрафтис (Гърция), Омер Ешерон (Израел) и Саслас Шукалович (Сърбия)