Шампионът Лукойл Академик е само на една победа от защита на титлата си в Националната баскетболна лига за мъже, след като поведе с 2-0 победи срещу Левски във финала.

Тази вечер в Правец студентите спечелиха пред своя публика с 83:70 (23:14, 26:25, 18:15, 16:16) точки и след 95:87 точки в първия мач са само на успех от нова титла в първенството.

През първите 7-8 минути играта бе равностойна, но с тройка на Уили Дийн и кош на капитана Тодор Стойков Лукойл поведе със 7 точки - 19:12 минута преди края на частта. След това с тройка на Перо Антич студентите поведоха с 9 точки - 23:14 след 10 минути игра.

Втората част започна с тройка на Доналд Коул за Левски, но малко по-късно след тройка на Тодор Стойков домакините увеличиха преднината си на 10 точки - 27:17. Сините обаче успяха да намалят пасива на 2 точки след кош на Бойко Младенов и две поредни тройки на Робърт Фрейзър. Последваха минути на равностойна игра преди Лукойл Академик да поведе със 7 точки след тройка на Славко Стефанович в 15-та минута. Малко по-късно шампионите поведоха с 11 точки разлика - 40:29, след два наказателни удара на Чавдар Костов, а с тройка на Уили Дийн аванса им стана 12 точки - 43:31. На почивката шампионите водеха с 10 точки - 49:39.

След подновяването на играта възпитаниците на Йовица Арсич поведоха с 16 точки - 60:44, а след 30 минути имаха аванс от 13 точки - 67:54 като Левски правеше всичко възможно, за да намали пасива си.

В последните 10 минути домакините отново поведоха с 16 точки - 72:56 и на практика предрешиха изхода на двубоя. 2:30 минути преди сирената Лукойл Академик отново поведе с 16 точки - 81:65 след тройка на Славко Стефанович. В крайна сметка домакините нямаха проблеми до края и спечелиха с 83:70.

Най-резултатни за Академик бяха Славко Стефанович с 19 точки, Уили Дийн с 18 точки и Перо Антич с 15 точки и 12 борби, като всичките пет титуляри записаха двуцифрен точков актив. За Левски се отличиха резервата Доналд Коул с 14 точки и Стефан Георгиев също с 14.

След първите два двубоя, които бяха в Правец битката се мести в София. Третата среща е на 25 май от 17:30 часа, а сините ще домакинстват пред своите фенове в зала Универсиада.

Съставите:

Лукойл Академик: Чавдар Костов 11, Уили Дийн 18, Тодор Стойков 13, Перо Антич 15, Славко Стефанович 19 (Бранко Миркович 3, Веселин Веселинов 2, Николай Върбанов 2)

Левски: Робърт Фрейзър 11, Златин Георгиев 4, Стефан Георгиев 14, Георги Чековски 2, Арън Харпър 12 (Доналд Коул 15, Бойко Младенов 4, Асен Великов 5, Станислав Славейков 3)