Шампионът Лукойл Академик се класира за финала на Националната баскетболна лига за мъже, след като победи като гост Рилски спортист (Самоков) с 92:87 точки в оспорван мач. Въпреки че губеха с 25 точки разлика, „студентите” стигнаха до успеха и спечелиха полуфиналната серия с 3:0 победи.

Домакините водеха след края на първата част с 23:8, а в началото на втората направиха серия от 10:0 и противно на очакванията преднината им достигна 25 точки при резултат 33:8 в 13-та минута. След първите 10 минути „студентите” спечелиха следващите три части в мача и стигнаха до успеха. На почивката Рилски спортист имаше аванс от 12 точки - 47:35.

В началото на второто полувреме „студентите” започнаха силно направиха серия от 11:2 и намалиха пасива си на 3 точки - 49:46. В 28-та минута те дори за пръв път поведоха в мача с 2 точки разлика - 60:58. Последната част започна кош за кош, след което домакините поведоха с 8 точки - 79:71, но момчетата на Георги Младенов показаха характер и отново поведоха с 2 точки - 85:83 три минути преди сирената. Този резултат се запази 60 секунди преди Тенчо Банев да вкара наказателен удар и кош и направи резултата 88:83. Лукойл Академик спечели с 92:87, а най-голямата им преднина бе 6 точки при 91:85 50 секунди преди края.

За Лукойл Академик силен мач направи капитанът Тодор Стойков, който завърши с 29 точки, 10 борби и 2 асистенции. 18 точки добави Уили Дийн, а 17 Ристе Стефанов.

За домакините се отличиха Драгослав Папич с 27 точки и 14 борби, Иван Лилов с 25 точки, Александър Груев и Травис Питърсън завършиха с по 15 точки. Четиримата плюс Бранко Миркович с 5 точки вкараха всичките точки за Рилски спортист.