Баскетболният ни шампион Лукойл Академик загуби гостуването си на Бенетон в Тревизо с 82:89 точки в третия кръг на турнира за Купа УЛЕБ. „Студентите” записаха второ поражение в надпреварата, а италианците взеха първи успех след двете поредни загуби.

Българите стартираха страхотно двубоя и играта им с нищо не предвещаваше онова, което ще се случи по-късно. Капитанът Тодор Стойков, плеймейкърът Уили Дийн, бразилецът Мурило да Роса и македонците Перо Антич и Ристе Стефанов започнаха в титулярния състав на Академик. Баскетболистите водени от сръбския наставник Желко Лукаич направиха отлична първа четвъртина и поведоха с 30:21 точки след 10 минути, а разликата дори достигна 12 точки в един момент. Бразилецът Да Роса бе неудържим и реализира 11 точки в началните минути. Втората част обаче бе катастрофална, защото „студентите” позволиха на съперника да отбележи цели 34 точки срещу само 15 в своя полза. Домакините с американския гард Лайънъл Чалмърс начело овладяха събитията на терена и поведоха с 10 точки на почивката – 55:45 след добра стрелба от далечно разстояние.

Състезателите на Лукойл опитаха обрат през второто полувреме и дори изравниха при 59:59 точки след тройка на Стойков, който се върна в игра, а добри изяви показаха Ненад Чанак и отново Мурило да Роса. Точен изстрел за три точки на Матео Сораня обаче бързо върна преднината на италианците и края на третата четвъртина дойде при 73:68 точки за италианския клуб.

Последната част предложи сериозна интрига, тъй като шампионите успяха да намалят разликата до 1 точка в средата на четвъртината при 77:78, но Бенетон бързо се върна в играта и пак натрупа аванс. Българите направиха нови пропуски, а домакините отговориха с точни изстрели от далечно разстояние и двубоят завърши при 89:82 точки в полза на италианците. Тимът от Тревизо реализира 11 тройки от 29 опита срещу само 6 за Лукойл Академик, а двата отбора допуснаха по 17 грешки.

Плеймейкърът Уили Дийн бе най-резултатен за „студентите” във втория си мач с екипа на баскетболния ни шампион. Дийн вкара 20 точки, 7 борби и 5 асистенции, но и той направи доста пропуски. Мурило да Роса и Перо Антич добавиха съответно 17 и 16 точки. Бразилецът овладя и 6 борби, и показа отново големия си потенциал, но може би натрупаните лични нарушения му повлияха. Македонецът Антич пък вкара 2 тройки, цели 10 наказателни удара, плюс 7 борби, но остана без кош от средно разстояние за 2 точки. Ненад Чанак и Донта Смит останаха с по 9 точки, а Стойков завърши със 7 точки и 4 борби. Матео Сораня и Нана Менса Бонсу бяха най-полезни за домакините с по 16 точки, а Чалмърс отбеляза 14 за първата победа на Бенетон в Купа УЛЕБ този сезон.

В останалите две срещи от третия кръг на Купа УЛЕБ в групата на Лукойл Академик БК Киев буквално отнесе френския По-Ортез с 91:53 точки и остана непобеден до момента, а немският Артланд Драгонс постигна труден успех като домакин на АСК Рига със 73:71 точки.