Големите фаворити в мъжкото ни баскетболно първенство ЛукОйл Академик и ЦСКА ще се срещнат на финала. Шампионът и претендентът надвиха съперниците си в полуфиналите с по 3-0 победи. Във Варна ЛукОйл Академик надделя над Черно море само с 2 точки – 87:85, но успехът го изпрати за поредна година в битката за титлата. ЦСКА също преодоля за трети път Спартак Плевен като гост с 91:80 и изпълни основната си цел през сезон – да се изправи срещу „студентите” в спора за златото при мъжете.

Пред 1000 зрители в Плевен домакините натрупаха 3 точки аванс след първата част, която завърши при резултат 27:24. Играта продължи да бъде оспорвана и във вторите 10 минути, а почивката дойде при 47:48. Второто полувреме също започна равностойно, а ЦСКА взе по-убедителна преднина едва в последните минути, като „червените” водеха с 3 точки след третата четвъртина – 72:69. Плевенчани отбелязаха само 11 точки в последните 10 минути срещу 19 за гостите от София, а това изправи победата в ръцете на водения от сърбина Владо Джурович тим с 91:80. Американецът Ед МакКантс, който е собственост именно на ЦСКА бе най-резултатен за Спартак Плевен с 18 точки, от които 3 тройки.

Националът Хрисимир Димитров отбеляза 17 точки, добави 9 борби и 5 асистенции, но не успя нито веднъж от четирите си опита при стрелбата от далечно разстояние. Стрелбата изневери и на Илия Станков, който вкара едва 3 от 7-те си опита от тройката и завърши с 11 точки. За ЦСКА македонецът Димитър Мираковски се представи отлично реализирайки 26 точки, 15 добави Йордан Бозов, а по 11 – Христо Николов и Димитър Ангелов. За „червените” не играха хърватинът Марко Пиплович и капитанът Тони Дечев.

Шампионът ЛукОйл Академик не допусна изненада и победи Черно море макар и само с 2 точки- 87:85. Донта Смит и Тодор Стойков изведоха съотборниците си по пътя към третия успех над варненци. Американецът Смит вкара 21 точки и овладя 9 борби, а Стойков отбеляза 20 точки и взе 5 борби. Домакините стартираха по-убедително и поведоха с 24:21 след първа част, но ЛукОйл Академик взе 2 точки преднина на полувремето – 44:42. Последва равностойна трета четвъртина и шампионите прибавиха само още 2 точки към аванса си в нейния край. Последната част също предложи емоции за зрителите, но победителят след 40 минути игра бе познат – ЛукОйл. Центърът Георги Давидов завърши с 12 точки, а плеймейкърът Ламонт Джоунс добави 11.

„Студентите” бяха без хърватския си център Мате Скелин. Друг чуждестранен център пък бе най-добър за своите, тъй като македонецът Синиша Аврамовски направи всичко възможно да промени развоя на срещата за Черно море, но не успя, въпреки 25-те си точки и 10-те борби. Подкрепа му оказа Левен Белберов с 23 точки и 4 борби.

Финалът в мъжкото ни баскетболно първенство трябва да започне по програма на 18-ти май, но преди време ръководството на федерацията обсъждаше евентуално изместване с няколко дни напред датите да финалния сблъсък при по-кратки полуфинални серии, както се получи. Наставникът на ЦСКА Владо Джурович каза веднага след успеха на неговия тим, че е съгласен финалът да стартира по-рано, а такова е и желанието на националния селекционер Тити Папазов, за да имат баскетболистите повикани в представителния ни отбор повече време за почивка преди началото на подготовката за евроквалификациите.

Статистика: bulgarianbasket.com