Левски защити трофея си в турнира за Купа „Леденика-България” 2010 по баскетбол за мъже, след като в зала „Диана” в Ямбол победи Рилски спортист (Самоков) с 81:78 точки. Срещата се превърна в истинска драма накрая, след като тима от Самоков поведе с 1 точка 63 секунди преди края, въпреки че през целия мач догонваше в резултата.

По пътя към финала Левски победи на четвъртфинал домакина Ямбол, а на полуфинала – Евроинс Черно море, като вчера варненци спечелиха бронза в надпреварата. Рилски спортист пък се справи с последователно с шампиона Лукойл Академик и с Балкан (Ботевград).

„Сините" започнаха по-концентрирано мача и поведоха с 11 точки още в 7-та минута – 21:10 като спечелиха първата част с 31:22. През втората четвърт Левски поведе с 33:23, но след това играчите на Рилски спортист намалиха пасива си на 5 точки - 38:43, както завърши и първото полувреме. На почивката Александър Груев имаше 17 точки за Рилски спортист, а за Левски Георги Чековски вкара 11 точки.

През третата част момчетата на Константин Папазов продължиха да водят в резултата и дори записаха нова най-голяма преднина - 12 точки при 61:49 в 27-та минута. 56 секунди преди края на частта с тройка на Станислав Славейков Левски поведе с 14 точки - 67:55, а 50 секунди по-късно резултата бе 69:55. Последва кош и наказателен удар на Александър Груев за Рилски спортист.

В последните 10 минути тима от Самоков се хвърли на щурм и започна със серия от 11:3. След тройки на Роб Престън и Травис Питърсън Рилски спортист намали пасива си само на 3 точки - 69:72 6:20 минути преди сирената. Последва тройка на Георги Чековски, а след това "сините" поведоха с 8 точки - 77:69 3:20 минути преди края. Рилски спортист обаче не се предаде и с кош на Груев 63 секунди преди сирената направи обрат - 78:77. В последвалата атака на Левски Асен Великов пропусна от тройката, но след това Чековски направи 79:78 47 секунди преди края. Боб Фрейзър вкара кош 13 секунди преди края и донесе победата на Левски, след като Питърсън пропусна тройка.

Най-резултатни за Левски бяха Георги Чековски с 22 точки, Станислав Славейков добави 15 точки, а по 13 реализираха американците Доналд Коул и Арън Харпър.

За Рилски спортист се отличиха Александър Груев с 24 точки, Роб Престън с 13 точки и Богдан Андонов с 13 точки.

Президентът на БФбаскетбол Михаил Михов връчи Купата и медалите на финалистите.

състави:

Рилски спортист - Симеон Найденов 12, Александър Груев 24, Травис Питърсън 12, Богдан Андонов 13, Дейвид Бърджис 3 (Роб Престън 14, Яне Петровски 0)

Левски - Стефан Георгиев 4, Доналд Коул 13, Станислав Славейков 15, Боб Фрейзър 9, Арън Харпър 13 (Георги Чековски 22, Златин Георгиев 2, Асен Великов 3, Павел Иванов 0, Бойко Младенов 0)

индивидуални награди на турнира:

Най-полезен играч на турнира: Арън Харпър (Левски) най-добър реализатор: Александър Янев (Евроинс Черно море)най-много асистенции: Александър Груев (Рилски спортист) най-много спечелени борби: Атанас Радев (Балкан, Ботевград)