Шампионът Лукойл Академик (София) победи Рилски спортист (Самоков) с 84:62 (18:19, 28:8, 21:20, 17:15) точки в първия мач от полуфиналните плейофи в мъжкото баскетболно първенство на България.

Така "студентите" поведоха с 1:0 в серията, а утре отново са домакини във втория мач. След като загубиха с 18:19 първата част, момчетата на Георги Младенов започнаха със серия от 19:2 вторите 10 минути и поведоха с 16 точки - 37:21 и улесниха задачата си до края.

На почивката шампионите имаха аванс от 19 точки, след като с кош на Тодор Стойков направиха 46:27, а втората част спечелиха с 28:8. Само до почивката Уили Дийн имаше 18 точки, 4 борби и 2 асистенции. През третата четвърт домакините поведоха с 23 точки - 54:31 и нямаха проблеми до края на мача. Най-голямата разлика в полза на "студентите" бе 25 точки в 35-та минута - 76:51.

Най-резултатни за победителите бяха Уили Дийн с 29 точки, 6 борби и 5 асистенции. Тодор Стойков завърши с 15 точки, 7 борби и 4 асистенции. Христо Николов добави 12 точки, а Чавдар Костов - 11. За тима от Самоков се отличи Драгослав Папич с 19 точки и 4 борби, информира БТА.

В София Левски се наложи трудно над Евроинс Черно море (Варна) с 94:81 (24:17, 14:23, 27:23, 29:18) точки.

"Сините" започнаха добре мача мача и още в първите минути поведоха с 12 точки - 17:5 и спечелиха първата част с 24:17. Втората четвърт обаче започна лошо за момчетата на Константин Папазов, които допуснаха гостите да направят серия от 6:0 и да намалят пасива си само на точка - 23:24. След това варненци поведоха с 4 точки - 28:24, след серия от 13:4. До почивката играта бе равностойна и се игра кош за кош, а след 20 минути варненци водеха с 2 точки - 40:38.

През третата част Левски също започна лошо и губеше с 11 точки - 38:49 в 22-та минута. Варненци водеха почти до края на третата част. 28 секунди преди края с тройка Станислав Славейков изравни - 63:63, а след това Бойко Младенов вкара кош за 65:63 след 30 минути игра.

В последната част двата отбора си разменяха водачеството до 34-та минута, като след 71:71 "сините" поведоха, не изпуснаха водачеството си до края и спечелиха с 13 точки разлика - 94:81.

Най-резултатни за Левски бяха Маркъс Хол и Стефан Георгиев съответно с 30 и 19 точки, а Арнас Казлаускас завърши с "дабъл-дабъл" - 12 точки и 10 борби. За варненци Кори Макинтош записа 20 точки, а 18 добави Атила дос Сантос.

Утре двата отбора играят от 17.00 часа в София.