Шампионът Левски Лукойл започна с победа защитата на титлата си в Националната баскетболна лига за мъже.

В мач от първия кръг възпитаниците на Константин Папазов спечелиха в собствената си зала "Универсиада" срещу гостуващия Спартак (Плевен) с 88:78 (27:21, 23:26, 19:17, 19:14).

Двата отбора изиграха страхотен двубой, но домакините натрупаха преднината си в последните минути. Срещата се проведе при закрити врати заради наказание на Левски Лукойл от финалната плейофна серия миналия сезон.

Петима баскетболисти на "сините" завършиха с двуцифрен актив. 21 точки, 6 борби и 4 асистенции записа Патрик Рембърт, 19 точки и 6 борби добави Калоян Иванов, а с 16 точки и 6 асистенции се отчете Христо Захариев. Деян Иванов и Миливойе Мийович се разписаха със съответно с 12 и 11 точки.

За гостите от Плевен над всички беше Николай Маринов с 20 точки. С 16 завърши завърналият се през лято 2018 Цветослав Острев, Георги Бързаков се включи с 13, а с 10 точки остана бившият център на Ямбол Николай Върбанов.

Рилски спортист (Самоков) надделя над гостуващия Черно море Тича (Варна) с 86:61 (18:12, 24:20, 22:12, 22:17).

Домакините поведоха с 10 точки на почивката - 42:32, а след 30 минути имаха аванс от 64:44.

Най-резултатен за успеха беше Дерек Райт с 16 точки, а Димитър Маринчешки добави 11 точки.

За Черно море Тича Цветомир Куртев завърши с 15 точки, а Мартин Коцев записа "дабъл-дабъл" - 14 точки и 10 борби.

Академик (София) поднесе изненадата на първия кръг, след като спечели домакинството си на Ямбол с 92:66 (22:19, 21:25, 23:9, 26:13).

След равностойни две четвърти и половинаа, домакините показаха страхотна игра в края и заслужиха успеха.

Александър Илиев беляза завръщането си в Академик след сезон в Балкан с 18 точки за успеха, между които 3/4 от тройката. Най-полезният баскетболист на Европейското първенство до 18-годишна възраст, Дивизия Б в Скопие - Цветомир Чернокожев, завърши втори по резултатност с 16 точки, към които прибави 8 борби. Николай Грозев също започна на ниво новата си сметка в родния си град след година в Черно море - 15 точки като титуляр, 6 борби и 6 асистенции.

За Ямбол единствен на ниво беше новото попълнение Огъстин Окосун с 26 точки и 8 борби, а в мача не игра другият американец Айзея Уилямс.

В дербито на кръга Академик Бултекс 99 (Пловдив) загуби драматично от вицешампиона Балкан (Ботевград) с 85:86 (31:17, 31:23, 13:23, 10:23).

Играчите на Небойша Видич бяха догонващи в резултата почти през целия мач. Те преодоляха пасив от 24 точки, за да стигнат до крайния успех.

Преди почивката домакините имаха аванс от 59:35 и 62:38, но 1:50 минути преди края гостите обърнаха резултата - 84:83 с кош на Мирко Мулалич.

Брандън Браун направи 86:85 за Балкан 30 секунди преди сирената, а домакините можеха да спечелят мача, но при оставащи 2.4 секунди Младен Виткович пропусна два наказателни удара.

За Балкан невероятен мач изигра Микейл Хопкинс, който завърши с невероятните 38 точки и 14 борби, Брандън Браун добави 16 точки, а Венцислав Петков се разписа с 15 точки.

За Академик Бултекс 99 Дейшон Найт реализира 30 точки, а Васил Бачев наниза 25 точки.

Отборът на Берое (Стара Загора) почиваше в първия кръг, тъй като през новия сезон в НБЛ участват 9 отбора./БТА