Един от най-добрите баскетболисти в историята на българския баскетбол Георги Младенов бе почетен с изключителен бенефисен мач с екипа на Левски. Той изигра последните си 10 минути в приятелски двубой с европейския клубен шампион Панатинайкос в зала „Армеец Арена София”, спечелен от ПАО с 97:78. Куп почетни гости уважиха събитието в новата столична зала, а един от хората, писали баскетболните правила – Валентин Лазаров, хвърли първата топка в мач

Въпреки разликата в класите на двата отбора, Левски показа духа на Младенов в тази среща, и не се предаде срещу гръцкия гранд. Клубният шампион на Стария континент пък още в началните мигове показа, че изобщо не е дошъл в България за удоволствие, и не възнамеряваше да пуска лесни точки, дори и от Георги Младенов.

Левски и Георги Младенов завършиха с високо вдигнати глави срещу Панатинайкос

източник: Sofia Photo Agency

ПАО стартира много силно, и не получи кош в първите пет минути, но след това българският отбор навакса, и се върна в мача през втората четвърт. Пред десетина хиляди свои фенове, водените от Георги Младенов „сини” дори успяха да поведат в резултата, малко повече от две минути преди почивката, с 34:33.

Панатинайкос бързо си върна аванса, и до края на полувремето го направи пет точки. След паузата, гърците вече натиснаха много сериозно, и през повечето време имаха преднина от десетина точки. Така те спокойно доиграха срещата, увеличавайки още малко разликата, без обаче тя да става много голяма, благодарение на отличните изяви на Левски.

Часовникът спря точно 12 секунди преди края на двубоя, когато Георги Младенов напусна за последен път терена, предавайки екипа си на своя син Борислав. Няколко минути не се игра баскетбол, за да се проследят финалните стъпки на Младенов до съблекалнята, където той окачи кецовете си на вратата. Потникът му с номер 12 бе символично издигнат към покрива, а малкият Боби завърши с кош мача, подпомаган от един играч от двата състава на терена, под аплодисментите на цялата зала.

За победителите Димитрис Диамантидис записа 13 точки и 4 борби. Дейвид Логан добави 12 точки, а Патрик Калатес – 11.

За Левски Аарън Харпър наниза 20 точки, а Хрисимир Димитров се включи със 17. Маркъс Хол пък добави 12 точки и 7 асистенции, а Васко Евтимов приключи с дабъл-дабъл – 10 точки и 10 борби.

Срещата бе част от турнира по повод 50 годишнината на зала „Универсиада”. Следващите две срещи от него между ПАО и Фени Индустри, и Левски и македонския тим са съответно в четвъртък и петък.