Дунав 8806 спечели изключително драматичен първи мач от финалната серия в НБЛ-жени срещу Нефтохимик 2010 като гост с 96-92 след две продължения, пише bgbasket.com. Така шампионките започнаха успешно защитата на титлата си и направиха резултата в серията 1-0 победи, въпреки изключителния характер, който показаха баскетболистките на Петко Маринов. Утре отборите отново ще се срещнат в Бургас от 18.00 часа. Серията е играе до 3 победи от 5 мача, а третият и евентуален четвърти мач ще се играят в Русе.

Въпреки добро начало на домакините, русенки завършиха първата четвърт със серия от 11-2, откъсвайки се двуцифрена преднина. Макар и да не успяха да се откъснат с комфортна преднина напред, те продължиха да водят през втората и третата част. В началото на решителния период разликата падна до едва 4 точки, но със серия от 10-2 русенки си върнаха двуцифрената преднина. Това също не пречупи Нефтохимик и след серия от 16-0, благодарение на феноменална игра на Ашли Гейл и Олга Дубровина, баскетболистките на Петко Маринов изравниха при 76-76 и 19 секунди до края, а мачът влезе в продължение. В него играта вървеше кош за кош, а Дубровина и Гейл изведоха отбора си до ново продължение след 85-85. Отборите бяха равностойни през първата половина на второто продължение, но тройка на Виолина Кочева, последвана от два наказателни удара на Зорница Костова, изведе гостите с 5 точки напред. Минута преди края Дубровина излезе за пет лични нарушения, а русенки изведоха мача до победа.

Кристина Сантяго вкара 30 точки и овладя 17 борби за победителките, а с 18 плюс 11 се включи Аманда Джонсън. С 15 точки и 8 асистенции завърши Мерике Андерсон, а 14 и 7 борби записа Зорница Костова.

За Нефтохимик 2010 Ашли Гейл записа 30 точки и 18 борби. Олга Дубровина се включи с 29 точки, а 16 вкараАнна Соколан.