В мач от седмия кръг на Националната баскетболна лига мъжката формация на Черноморец изигра много силно втроро полувреме и от минус 10 на почивката се добра до крайния успех с минималното 73-70 срещу Балкан, което ги отлепи от дъното на таблицата. Те вече имат 2 победи и 5 загуби, а с този актив минаха над Спартак в класирането, докато Балкан поделя местата от трето до шесто с още три отбора с еднакъв брой точки (3 победи и 4 загуби) – Черно море, Рилски спортист и Ямбол, съобщава bulgarianbasket.com.

От самото начало на мача се разбра, че сблъсъкът ще е сериозен и двата отбора се вкопчиха един вдруг. Цялата първа четвърт бе много оспорвана и никой от отборите не можа да вземе надмощие над другия. Закономерно резултатът след първите 10 минути игра бе равен – 15-15.

През втората част гостите от Балкан поведоха в резултата, но преднината им бе минимална. Черноморец реагираше на всяко действие на противника си. След игра „на котка и мишка”, едва в края на четвъртта две бързи тройки на Ценко Наков и два коша на братята Лилови, Балкан успя да се откъсне и да завърши първото полувреме при резултат 45-35 в тяхна полза.

След почивката и двата отбора продължиха в същото темпо. Домакините правеха всички възможни опити да намалят дефицита си, а това даде резултат към средата на частта. Тогава разликата бе сведена до само една точка и отново бе върната интригата в срещата. Част преди края на мача преднината, макар и малка, отново бе в ръцете на Балкан – 53-49.

Последните десет минути бяха кулминацията на целия сблъсък. Отборите продължаваха да си вкарват кош след кош, а 3 минути преди края равенството бе възобновено при 60-60 и всичко започна отначало. Последва нова размяна на кошове, а минута и половина преди финалната сирена Атанас Пенев изведе домакините с 4 точки напред след два бързи коша. Противникът не успя в опита си от тройката в следващата атака, а Пенев наниза още едно попадение. Балканци реагираха, но не им стигна времето за нов обрат в тяхна полза. Краен резултат 73-70 в полза на Черноморец, които прекъснаха серията си от 5 поредни загуби.

За победителите основни заслуги за успеха имаше Брус Браун със своя дабъл дабъл от 23 точки и 10 борби. Атанас Пенев добави 14 и 4 борби, а друг млад варненец, който сега играе за Черноморец – Пламен Алексиев се отчете с 10 точки, 6 аситенции и 5 овладени топки. Дуейн Мортън пък завърши с 10 борби и 7 точки срещу бившите си съотборници.

За Балкан най-резултатен беше Илко Нанев, който влезе от пейката и наниза 22 точки само за 25 минути игра. Любомир Лилов вкара 14 точки и овладя 9 борби, а Атанас Радев добави 10 плюс 7. За гостите от Ботевград отсъстваше Йордан Бозов, който се лекува от контузия, получена на миналия мач с Лукойл Академик в Ботевград.